Hindistan Başbakanı Narendra Modi İsrail’i ziyaret eden ilk Hintli başbakan oldu. İki ülke arasında imzalanan su, tarım ve teknoloji alanlarındaki bir dizi anlaşmayla oldukça verimli geçen tarihi ziyarette Modi ve İsrailli mevkidaşı Benyamin Netanyahu oldukça samimi pozlar sergiledi.

İsrail’i ziyaret eden ilk Hindistan başbakanı Narendra Modi, 3 gün süren ziyaretinde İsrailli mevkidaşı Benyamin Netanyahu ile oldukça samimi pozlar verdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin 25. yıl dönümünde ülkeyi ziyaret eden Modi ile Natanyahu İsrail’in liman kenti Hadera’daki Olga Sahili’nde paçaları sıvayıp Akdeniz’in serin sularına ayaklarını sokarak bir süre sohbet etti.

İki lider ​ardından bir ‘mobil su arıtma’ birimini ziyaret eti.

Deniz suyu arıtma aracını inceleyip kısa bir tur da yapan Modi ve Natenyahu tuzdan arıtılmış suyu şampanya bardaklarından içerek kadeh kaldırdı.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre mobil su arıtma aracı günde 22 bin kişiye temiz su sağlayabiliyor.

Ziyaretin ardından Hamburg’daki G20 zirvesi için Almanya’ya hareket eden Modi sosyal medya hesabından denizde birlikte çekilmiş, Netanyahu imzalı fotoğrafı da paylaşarak ” Dostum Netanyahu, güzel sözleriniz, harika misafirperverliğiniz ve İsrail-Hindistan dostluğu konusundaki tutkunuz nedeniyle teşekkür ederim” dedi.

Ziyaretten önce iki lider 1. Dünya Savaşı’nda ölen 44 Hintli askerin Hayfa kentinde yattığı mezarlığı da ziyaret ederek çelenk bıraktı.

ORTAK AÇIKLAMADA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME ATIF YAPILMADI

Modi’nin üç günlük İsrail ziyaretinin son gününde iki ülke ortak yazılı açıklama yaptı.

İsrail ile Hindistan arasındaki ilişkinin ‘stratejik ortaklık’ olarak tanımlandığı açıklamada, Modi’nin ziyareti sırasında imzalanan ekonomik anlaşmalara değinildi. İsrail-Filistin sorununa yönelik ifadelerin yer aldığı paragrafta iki devletli çözüme atıf yapılmaması ise dikkati çekti.

Açıklamada, “Başbakanlar, İsrail-Filistin Barış Süreci ile ilgili konuları ele aldı. Bölgede adil ve sürdürülebilir bir barışa olan ihtiyacın altını çizdiler. Daha önce müzakere edilen ve karşılıklı birbirini tanıma ile güvenlik anlaşmalarını içeren çözüme olan desteklerini yinelediler” ifadesine yer verildi.

Mayıs ayında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Yeni Delhi’de bir araya gelen Modi, ülkesinin “bir Filistin devletinin kurulmasına ve Filistinlilerin haklarını elde etmesine” olan desteğini dile getirmişti.

Modi’nin İsrail’i ziyaret etmesine rağmen Ramallah’a geçmemesi Filistin tarafında hayal kırıklığına neden oldu.

Modi’nin iki devletli çözümden söz etmekten kaçınması da Hindistan’ın tavrında İsrail lehine bir değişiklik olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

İKİ ÜLKE ARASINDA SU, TARIM VE TEKNOLOJİ ALANLARINDA BİR DİZİ ANLAŞMA İMZALANDI

Ziyaretin ilk gününde Batı Kudüs’teki temasları kapsamında ilk olarak İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin tarafından kabul edilen Modi, burada yaptığı açıklamada, “Kendimi tamamen evimde gibi hissediyorum. Görüştüğüm her yetkili beni çok sıcak bir şekilde karşıladı” dedi.

Netanyahu da Hindistan Başbakanı’nı, “Bu eşsiz ve tarihi ziyaretinizden dolayı çok mutluyuz. Burada geçirdiğiniz bu kısa süre zarfında tarih yazdığımıza inanıyorum” sözleriyle karşıladı.

Netanyahu-Modi görüşmesinde iki ülke arasında, başta Hindistan Bilim ve Teknoloji Dairesi ile İsrail İşbirliği Kurumu arasında sanayi alanında 40 milyon dolarlık araştırma ve geliştirme fonu kurulması mutabakatı olmak üzere, uzay, tarım, su ve tarım alanlarında 7 anlaşma imzalandı.

İsrail, son yıllarda Hindistan ve Çin gibi Asya devleriyle ilişkilerini ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda geliştirmeye çalışıyor.

İsrail halihazırda Hindistan’a yıllık 1 milyar dolar değerinde askeri teçhizat satıyor.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201707071029171813-israil-ziyaret-hindistan-modi-netanyahu-pacalari-sivadi/