Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Anlaşma çerçevesinde yeni Merkel hükümeti göçmen sayısını yıllık 200 bin ile sınırlayacak ve iltica talebi kabul edilmeyenlerin sınır dışı işlemleri hızlandırılacak.

Genel seçimlerden zaferle çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkel koalisyon çalışmalarını sürdürüyor. Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve kardeş partisi olarak tanımlanan Bavyera Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) yeni hükümetin politikaları konusunda uzlaşmaya vardı. Anlaşma çerçevesinde Merkel hükümeti göçmen sayısını yıllık 200 bin ile sınırlayacak ve iltica talebi kabul edilmeyenlerin sınır dışı işlemleri hızlandırılacak. Taraflar ayrıca, Alman anayasası ve uluslararası anlaşmalar uyarınca siyasi sığınma hakkını koruma taahhütlerini yineledi.

Merkel’in CSU ile mutabakat sağlanmasının ardından muhtemel koalisyon ortakları Hür Demokratik Parti (FDP) ve Yeşiller ile görüşmelere başlaması bekleniyor. Daha önce Merkel ile “büyük koalisyon”un parçası olan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) ise muhalefette kalmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/10/09/merkel-ve-csu-multeci-politikasinda-anlasti