Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la Paris’te düzenledikleri ortak bir basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’la diyalogu sürdürmenin önemini vurguladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te aynı anda hem Trump’ı hem de Merkel’i ağırlayan Macron, Almanya Başbakanı’yla ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya’nın Hamburg kentinde geçen hafta düzenlenen G20 Zirvesi’nin, ortak bir zeminin var olduğunu gösterdiğini söyleyen Merkel, çok açık olan farklılıkların da dile getirilmesi gerektiğini söyledi.

Merkel, ortak zemin konusunda ‘terörle mücadele’yi örnek verirken, “Çok net olan farklılıklarımızı da söylemeliyiz. Örneğin üzülerek söylüyorum ki Paris Anlaşması’na ihtiyacımız olup olmadığı konusundaki farklılık” dedi.

Merkel şöyle devam etti: “Bu farklılıkları hasır altı etmiyoruz. Ama bununla beraber konuşma yeteneği elbette ki önemli.”

ABD Başkanı Trump, Fransa’nın ulusal bayramı olan 14 Temmuz Bastille Günü kutlamaları için Paris’te bulunuyor.

ALMANYA VE FRANSA ORTAK SAVAŞ UÇAĞI GELİŞTİRECEK

Macron ise, Almanya ve Fransa’nın tüm farklılıklara rağmen ABD ile yakın ilişkilerin önemi konusunda anlaştıklarını belirtti.

Öte yandan iki ülkenin, filodaki mevcut jetlerin yerini alması için ortak savaş uçağı geliştirme konusunda anlaştığı açıklandı.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, “İki ülke 2018’in ortalarına kadar yeni savaş uçağı geliştirilmesi için yol haritası hazırlanması konusunda görüş birliğine vardı” ifadesi kullanıldı.

Almanya ve Fransa, iki ülkenin ortak yapımı Tiger taarruz helikopterleri ile havadan karaya taktik füzelerinin yeni modellerinin üretilmesi konusunda anlaşma sağladı.

Tarafların ayrıca ortak ağır tank ve top üretimi konusunda mutabakata vardığı, söz konusu anlaşmaların 2019’dan önce imzalanacağı kaydedildi.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201707131029265387-merkel-farklilik-trump-konusma/