Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Ankara, ABD’den YPG’nin Menbiç’ten çekilmesini talep ediyor. Ama Menbiç Askeri Konseyi, YPG bayrakları eşliğinde ABD’nin liderliğindeki uluslararası koalisyondan askeri eğitim alanların görüntülerini paylaştı. Ankara ile Washington arasındaki görüşmeler YPG’nin Menbiç’ten çekilmesine odaklanırken bölgeden ABD’nin eğitiminden geçmiş yeni savaşçıların görüntüleri geldi.

YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kurdurduğu Menbiç Askeri Konseyi Sözcüsü Şervan Derviş, ABD’nin öncülüğündeki “uluslararası koalisyonun desteğiyle askeri eğitimden geçen” Konsey’in 146 üyesiyle ilgili fotoğrafları Twitter’dan paylaştı. ”Syrianwar” isimli Twitter hesabı da “146 askeri öğrencinin 15 gün boyunca yoğun siyasi ve askeri derslerden geçirilerek muharebe misyonları için çok iyi hazırlandığını” dile getirdi.

Askeri eğitimden geçiren onlarca kişinin yer aldığı karelerde, YPG bayrakları dikkat çekiyor. Geçen hafta Ankara’yı ziyaret edip hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ankara ile Washington’ın kuracağı ortak mekanizmada ilk ele alınacak konunun Menbic olacağını söylemişti.

 

Fotoğraf: AFP 2018 / Delil Souleiman

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201802221032363417-menbic-ypg-bayraklari-amerikan-askeri-egitimi/