Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
Google+
Google+
http://ankaenstitusu.com/lavrov-tanri-korusun-suriyede-irak-ve-libyada-yaptiklari-gibi-bir-maceraya-atilmasinlar/
YouTube
YouTube

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya ve Irak’ta deneyimlenenlerin Suriye’de yinelenmemesini umduğunu söyledi.

Lavrov’un açıklaması, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Duma’da kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları üzerinden Suriye hükümetine yönelik askeri müdahale değerlendirmelerine cevaben geldi. Rus Dışişleri Bakanı, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, “Tanrı korusun, Libya ve Irak’ta deneyimlenen maceraya Suriye’de de kalkışmasınlar. Umarım böyle riskli bir maceraya atılmak gibi bir kumar oynamazlar.” diye konuştu.

“Göçmen akını, terör saldırıları Avrupa’nın ihtiyacı olan son şey”

Küçücük bir yanlış hesaplama bile yeni göçmen akınına sebep olabilir, Suriye’deki istikrarsızlık başka sonuçlar doğurabilir ki, bu, bizim de Avrupalı komşularımızın da ihtiyacı olan son şey.”  uyarısı yapan Lavrov şöyle devam etti:

“Jeopolitik oyun oynarken yıkımdan saklanabileceğini sananlar”

Böyle bir şey, sadece okyanus tarafından korunan ve buradaki (Suriye) jeopolitik projelerini ilerletmek için tüm bölgeyi mahvetme çabalarını sürdürürken saklanabileceklerine inananları mutlu edebilir.”

Trump’a “ültimatom ve tehditle olmaz” mesajı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’dan “akıllı bombalarını Suriye’ye göndereceği, bu nedenle Rusya’nın hazır olması gerektiği” açıklamasına da gönderme yapan Rus Dışişleri Bakanı, diplomatların diplomatik yöntemler kullanması gerektiğini ve ültimatomlarla tehditlerin diyaloga yardımı dokunmadığını belirtti.

“Askerler iletişim halinde”

Lavrov, Rus ve ABD’li askerlerin ise ülkeler arasındaki çatışmayı önleme hattı üzerinden düzenli denebilecek bir sıklıkta iletişim kurmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Fotoğraf: AA / Sefa Karacan

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201804131033021125-lavrov-tanri-korusun/