Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

Güney Kore Yonhap haber ajansı 16 Kasım 2018 günü Kuzey Kore basın yayın organlarına dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı Ultra Modern Silahı test ettiğini bildirdi.

Güney Kore yetkililerine göre uzun menzilli taktik bir top olan söz konusu silahın Kuzey Kore Milli Savunma Müessesi’nin atış alanında denendiği ve test atışına Kuzey Kore lideri Kim Jong’un da katıldığı vurgulandı. Törende bir açıklamada bulunan Kuzey Kore lideri Jong’un, ultra modern silahı, Kuzey Kore Silahlı Kuvvetleri’nin çatışma kapasitesini artırma konusunda kararlı bir dönüş olduğunu belirtti.

Diğer taraftan adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli bir yetkili ise denemesi yapılan silahın, Kuzey Kore liderinin babası Kim Hong İl döneminden bu güne kadar geliştirilen yeni bir tür uzun menzilli silah olduğunu varsaydıklarını ifade etti. Haberde ayrıca ABD başkanı Trump ile  Kuzey Kore lideri Kim Jong’un 2017 yılında Singapur’da bir araya gelerek, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda mutabakata vardıkları belirtildi.

Aktaran: Yücel Tünel

Fotoğraf: Reuters / Kyodo

Kaynak: https://ir.sputniknews.com/world/201811164172263