Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın temmuzda Almanya’da yapılacak G20 zirvesinde her halükarda buluşacağını, daha erken tarihteki bir görüşme için henüz bir anlaşma olmadığını söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Trump’ın uluslararası görüşmelerini analiz ettiklerini belirtti.

 

Basın toplantısında muhtemel Putin-Trump görüşmesiyle ilgili soruları yanıtlayan Peskov, “Temmuzda Almanya’da yapılacak G20 zirvesinde liderlerin her halükarda görüşeceğini düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi, tarafların daha erken bir tarihte buluşabileceği konuşuluyordu, ancak bununla ilgili net bir durum yok” dedi.

‘ESAS OLAN RUSYA’NIN ÇIKARLARI’

Peskov, Kremlin’in Trump yönetiminin uluslararası temaslarını analiz ettiğini de belirtti.

Kremlin’in Trump’ın Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile yaptığı görüşmeyi ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı telefon konuşmasını nasıl değerlendirdiğine dair soruyu yanıtlayan Peskov şöyle konuştu:

“Doğal olarak, Washington’un uluslararası temaslarını dikkatli biçimde izliyoruz ve analiz ediyoruz. Uluslararası arenadaki tüm gelişmelerin analiz edilmesi, Moskova’daki günlük çalışmaların önemli bir parçası. Burada esas olan, Rusya’nın çıkarlarıdır. Her şey Rusya’nın çıkarlarına bağlı.”

‘KİSLYAK’IN FLYNN İLE YAPTIĞI GÖRÜŞMELERDEN HABERDARIZ’

Öte yandan Peskov, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile yaptığı görüşmelerden haberdar olduklarını kaydetti.

Her büyükelçinin, yaptıkları görüşmeler hakkında merkeze bilgi verdiğini ifade eden Peskov, Washington’da cereyan eden bu konuyla ilgili tartışmaları yorumlamak istemediklerinin altını çizdi.

Washington Post gazetesi, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in, Donald Trump göreve başlamadan önce, Rusya’ya yönelik yaptırımları konuşmak üzere Rus Büyükelçi Sergey Kislyak’la özel bir görüşme gerçekleştirdiğini yazmıştı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/haberler/201702131027187395-kremlin-uluslararasi-temaslarini-dikkatlice-analiz-ediyoruz/