Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İsrail Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus 12 Şubat 2018 günü CNN Haber Kanalı’na yaptığı açıklamada, İsrail Silahlı Kuvvetleri tarafından geçtiğimiz günler içerisinde düşürülen İran’a ait İnsansız Hava Aracı ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Suriye’nin Palmira kenti yakınlarında bulunan T-4 askeri üssünden havalanan İran’a ait İnsansız Hava Aracının, 10 Şubat 2018 günü mahalli saatle sabah 04.50 itibarıyla İsrail hava sahasını ihlal ederek, fotoğraf ve istihbarat toplama faaliyeti yürüttüğü sırada bölgede bulunan İsrail helikopteri tarafından yapılan atış sonrasında düştüğünü belirten Conricus, İran yapımı İHA’nın ABD yapımı RQ-170 İHA’nın bir kopyası olduğunu iddia etti. Yarbay Jonathan Conricus Suriye’de iç savaşın başladığı günden bu tarafa bölgede ilk defa İran’a ait bir İHA’nın, İsrail hava sahasını ihlal ettiğini belirtti.

Diğer taraftan İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Ali Şamkhani 12 Şubat 2018 günü yaptığı açıklamada, Suriye tarafından İsrail’e ait savaş uçağının düşürülmesi olayına, bölgedeki güç dengelerini değiştirdi yorumunu yaparak, İsrail rejimi tarafından yapılacak her türlü saldırı ve hatanın cevapsız kalmayacağını söyledi. İran yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, İran Silahlı Kuvvetleri tarafından 2011 yılında ABD’ye ait RQ-170 tipi bir İHA’nın düşürüldüğü duyurulmuş ve 2014 yılında ise söz konusu İHA’nın Devrim Muhafızları Ordusu tarafından kopya edildiği belirtilmişti.

 

Kaynak: http://www.tabnak.ir/fa/news/773655/

Aktaran: Yücel Tünel