İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun, İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 savaş uçağının (Bazı medya organlarında F-15 olarak geçmektedir.) Suriye hava savunma unsurları tarafından düşürülmesi sonrasında 10 Şubat 2018 günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Benyamin Netanyahu her iki lider ile yaptığı görüşmede, İran’ın İsrail’in milli egemenliğini ihlal ettiğini belirterek, Tel Aviv’in saldırıdan İran ve Suriyeli ev sahiplerini sorumlu tuttuğunu vurguladı. Netanyahu Putin ile olan görüşmede, İsrail’in İran tarafından Suriye’de bir askeri üs kurulmasına asla izin vermeyeceğini ifade ederek Tahran’ın İsrail’in bölgedeki milli menfaatlerini tehlikeye attığını söyledi.

İsrail’in bölgede barış istediğini iddia eden Netenyahu’nun, ancak kendilerini de her türlü saldırılara karşı koruyacaklarını ifade ederek, Moskova ve Washington’a, Suriye, İran ve Lübnan yetkililerine iletilmek üzere gönderdiği bir mesaj ile İsrail-Suriye sınır hattındaki gerginliğin azaltılması konusunda Rusya ve ABD’den arabuluculuk görevi üstlenmesini istediği belirtildi.

 

Kaynak: http://www.tabnak.ir/fa/news/773214/

Aktaran: Yücel Tünel