İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Macar mevkidaşı Viktor Orban’la bir araya geldi.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazileri destekleyen Macar lider Miklos Horthy’yi övmesi İsrail tarafından tepkiyle karşılansa da Başbakan Orban iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek istiyor:

“Macar hükümeti adına İsrail’in kendini koruma hakkını tanıdığımızı açık bir şekilde belirttim ve diğerlerinin de bizim bu hakkımızı tanımalarını istiyoruz.”

İsrail de politik görüş ayrılıklarından çok ekonomik işbirlikleri üzerinde durdu. Bu dış politikada yalnızlaşan Budapeşte yönetiminin de işine gelen bir durum. Netanyahu da kendisine Avrupa’dan destek arayışını sürdürdü:

“Başbakana uluslararası forumlarda İsrail’in yanında durdukları için teşekkür etmek istiyorum. Bunu tekrar ve tekrar yaptınız. Bu duruşunuzu sadece İsrail’in yanında olduğunuz için değil aynı zamanda doğrunun da yanına olduğunuz için değerli buluyoruz.”

Otuz yıl sonra ilk defa bir İsrail başbakanı Macaristan’a resmi ziyarette bulundu. Netanyahu Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletlerden gelebilecek eleştirilere karşı müttefikler arayışını sürdürüyor.

 

Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/07/18/israil-basbakani-netanyahu-budapestede

            https://www.reuters.com/article/us-hungary-israel-idUSKBN1A312O