Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

İran Devrim Muhafızları Eski Komutanlarından ve Muhafazakâr kanadın önemli isimlerinden Milletvekili Kerim Kuddusi  27 Ekim 2018 günü yaptığı açıklamada, İran ve ABD diplomatlarının, Umman’da bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini iddia etti.

İddiasının sağlam dayanaklara sahip olduğunu öne süren Kuddusi, İran ve ABD diplomatlarının Umman’da, ABD Başkanı Trump yönetimi ile irtibatı korumak ve müzakereleri devam ettirmek için görüştüklerini savundu. Ancak İran Dışişleri Bakanlığı’ndan aynı gün yapılan açıklama ile Milletvekili Kuddusi’nin iddiasının yalan ve temelsiz olduğunu bildirildi.

Açıklamanın devamında İran Dışişleri Bakanlığı’nın tüm üniteleri ile Dini Lider Ali Hamaney’in ABD ile müzakere konusunda çizdiği politikalara ve özellikle ABD yönetimi ile nasıl ve ne şekilde mücadele edileceğine ilişkin verdiği talimatlara harfiyen bağlı olunduğu ve bu konuda ne bir adım ileri ve de geri adım atılmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

Ancak hatırlanacağı üzere İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton Kasım 2014 yılında Umman’da bir araya gelmişti. Konu ile ilgili olarak İran Meclis Başkanı ve dönemin Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan 16 Eylül 2018 günü yaptığı açıklamada, ABD ile ilk temasın Umman arabuluculuğu ile 2012 yılı başlarında başladığını ifade etmişti.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/08/05/1862330