Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad 2 Nisan 2018 günü kendi güdümünde bulunan “Dovlatebehar” adlı internet sitesinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı döneminde yardımcılık görevini yürüten Rahim Meşai’nin tutuklanması nedeniyle bir kez daha İran yargısını hedef alarak, İran yargısı üzerinde İngiltere’nin etkisi olduğunu iddia etti.

Rahim Meşai’nin tutuklanmadan önce Londra yönetimini protesto ettiğini hatırlatan Ahmedinejad, “İngiltere’nin İran’ın içişlerine müdahalesine itiraz eden bir kişi neden yargının öfkesine maruz kalarak gizli bir şekilde muhakeme edilir?” ifadelerini kullandı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un 2017 Aralık ayında Tahran’a gerçekleştirdiği ziyarete dikkati çeken Ahmedinejad, “Ülke yetkilileri eğer bir çekinceleri yoksa İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Tahran’a yaptığı görüşmelerin metinlerini yayınlasınlar ve soruşturmaları kamuoyuna açık bir şekilde yapsınlar.” dedi.

Son 6 gündür Meşai’den haber alamadıklarını ifade eden İran eski Cumhurbaşkanı, Meşai’nin hayatından endişe duyduklarını belirtti. Ahmedinejad’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde yardımcılığını üstlenen Hamid Bekayi ile İsfendiyar Rahim Meşai, yolsuzluk yaptıkları gerekçesi ile tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Bekayi yargılandığı davada 15 yıl hapis ve 80 kırbaç cezasına çarptırılmıştı. Hamit Bekai halen bulunduğu hapishanede açlık grevine devam etmektedir. Tutuklanmadan önce İngiltere’nin İran Büyükelçiliği önünde protesto gösterilerine katılan Meşai ise burada yaptığı açıklamada Hamit Bekai hakkında verilen kararın İngilizlerin bir komplosu olduğunu iddia etmişti

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://www.iranpressnews.com/source/207890.htm