Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt resmi temaslarda bulunmak maksadıyla 19 Kasım 2018 günü İran’ın Başkenti Tahran’a geldi. İngiliz Bakanın İran’a ilk kez resmi bir ziyarette bulunması dikkati çekti.

Konu ile ilgili olarak İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hunt’ın, İranlı yetkililer ile 2015 yılında 5+1 ülkeleri ile imzalanan ve daha sonra ABD’nin çekildiği başta nükleer anlaşma ile ilgili konuları olmak üzere iki ülke ilişkileri, bölgesel sorunlar hakkında bir dizi görüşmede bulunacağı ifade edildi. Açıklamanın devamında İngiltere hükumetinin, İran’ın nükleer anlaşma şartlarına uymaya devam ettiği sürece Londra’nın da anlaşmaya sadık kalacağını belirteceği vurgulanarak, Hunt’ın İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile nükleer konulardan kaynaklı İran’a uygulanan ambargolara karşı, Avrupa ülkelerinin çabaları konusunu da ele alacağı kaydedildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Tahran’a hareket etmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İran nükleer anlaşması, Tahran’ın nükleer silahlara sahip olma tehdidini ortadan kaldırarak, Ortadoğu’da istikrar açısından hayati öneme sahip olmayı sürdürmektedir. Bu bağlamda anlaşmanın devamı için tarafların şartlara yüzde yüz uyması gerekiyor ayrıca, İran yönetimine net bir mesajla geliyorum. Masum insanları hapse atmak diplomatik bir baskı unsuru olamaz ve olmamak zorundadır.” sözlerini sarf etti.

Tahran yönetiminin, şartlara uyduğu sürece, kendilerinin de anlaşmaya bağlı kalacağını vurgulayan İngiliz bakan, ancak bölgenin karşı kaşıya bulunduğu temel zorluklarla da başa çıkarsak, bu durumda İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırma faaliyetlerine de son verdiğini görmemiz gerekiyor dedi. Konu ile ilgili olarak bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde ise, İngiliz Bakan’ın, İran’ın Suriye ve Yemen’deki faaliyetlerini de gündeme getireceği ayrıca Hunt’un, İran’ın insan hakları konusundaki ihlalleri ve tutuklu bulunan İranlı İngiliz vatandaşlarından oluşan insani yardım kuruluşu çalışanlarının da serbest bırakılmalarını isteyeceği belirtildi.

 

Aktaran: Yücel Tünel

Fotoğraf: FARS

Kaynak:  http://www.bbc.com/persian/iran-46258070