Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

Amiral Hanzadi, şimdiye kadar İran Ordusu Deniz Kuvvetleri’nin Hürmüz Boğazı’nda geçiş serbestisini temin ettiğini ve kudretle aynı şeye devam edeceğini ancak, Hürmüz Boğazı’nın açık kalmasının İran’ın menfaatlerine bağlı olduğunu vurguladı.

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi dün katıldığı basın toplantısında, Rusya’nın inisiyatifi ile 10 yıldır düzenlenmekte olan uluslararası askeri yarışmalar çerçevesinde İran’ın ilk kez dalış yarışmasına ev sahipliği yaptığını söyledi.

40 ülkeden yarışmacıların bu müsabakalara katıldığını ve İran Silahlı Kuvvetleri’nin de 17 dalda katıldığına dikkat çeken Amiral Hanzadi, bu yarışmalara katılmak üzere muhtelif ülkelerden 100 yarışmacının İran’ın Nuşehr limanında bulunmakta olduğunu kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı tarafından Hürmüz Boğazı’nın kapatılacağına ilişkin yapılan uyarılara da değinen Amiral Hanzadi, “Hürmüz Boğazı bizim menfaatlerimiz kapsamında yer almaktadır fakat yaptırımlar bu boğazın işleyişini etkiliyor. Bölgenin güvenliği sürekli Deniz Kuvvetleri tarafından temin edildiğine göre, bu konuda ortaya koyacağımız her türlü tavır ise menfaatlerimize ulaşabilme olasılığına bağlı.” diye konuştu.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı sözlerinin devamında;  “ABD tarafından alınan kararların Hürmüz Boğazı’nı etkileyebileceğini düşünmüyoruz ve bu konuda sergileyeceğimiz pratik tepkiler ise İslam İnkılabı Rehberi’nin kararlarına bağlı. Ancak boğazın işleyişi tamamen bizim milli menfaatlerimize bağlıdır ve bunu göz önünde bulundurarak hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Deniz Kuvvetleri’nin yeni silahlarına da dikkat çeken Amiral Hanzadi, Dena Kruvazörü’nün güney filosunda yapılmakta olduğunu ve yılın sonuna kadar yapımının sona ereceğini ve Fatih Denizaltısının yapımında da son aşmalara gelindiğini ve Demavend Kruvazörünün tamiratının da yılın sonuna kadar biteceğini vurguladı.

 

Kaynak: https://www.tasnimnews.com/tr/news/2018/08/01/1791312/h%C3%BCrm%C3%BCz-bo%C4%9Faz%C4%B1-n%C4%B1n-a%C3%A7%C4%B1k-kalmas%C4%B1-iran-%C4%B1n-menfaatlerine-ba%C4%9Fl%C4%B1