Halep‘in doğusunda muhaliflerin bulunduğu semtlerden dün akşam yeniden sınırlı tahliyeler başlatıldı. BM Güvenlik Konseyi’nde Halep’e gözlemci gönderme konusunda bugün oylama yapılacak.

Muhaliflere yakın olarak bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre pazar gece yarısından bu yana en az 65 otobüs ile yaklaşık 3 bin 500 kişi Halep’in doğusundan tahliye edildi. BM ise yaklaşık “50 otobüs” diye bildirdi.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi Halep’e gözlemci gönderme konusunda görüş birliğine vardı. Bu konuda oylama bugün yapılacak.

Suriye devlet TV: Şii köylerindeki tahliye otobüsleri Halep’e ulaştı

Diğer yandan Suriye devlet televizyonu da rejimin ablukası altındaki Halep’in doğusundaki muhalif ve sivillerin tahliyesi karşılığında İdlib’de muhaliflerin kuşatması altındaki Fua ve Kefraya adlı Şii köylerinden yola çıkan 10 tahliye otobüsünün Halep’e ulaştığını bildirdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü bugün yaptığı bir açıklamada 10 kadar otobüsün İdlib kenti yakınında bulunan, muhalif güçlerin denetemindeki Fua ve Kefraya adlı Şii köylerinden tahliyelerin başladığını duyurmuştu. Şam rejimi Halep’te kuşatma altındaki  bölgelerinden tahliyelere başlanabilmesi için önce bu iki köyden tahliyelere izin verilmesini şart koşmuştu.

Gözlemevi, pazar akşamı çok sayıda otobüsün büyük bir olasılıkla radikal dinci milisler tarafından ateşe verilmesi üzerine Şam hükümetinin planladığı diğer tahliyelerin duraksadığını bildirmişti.

30 bin kadar insan tahliye edilmeyi bekliyor

BM’nin tahminine göre Halep’in doğusunda toplam 30 bin kadar kişi eski derecedeki soğukta güvenlikli bölgelere tahliye için bekliyor. Geçtiğimiz günlerde tahliyelerde duraksamalar yaşanmış, bölgedeki aktivistler pazar günü tahliyelerin süresiz durdurulduğunu haber vermişlerdi.

Buna rağmen dün akşam 350 kadar kişinin Halep’ten tahliyesinin gerçekleştiği, ancak doktorlar ve gönüllü görev yapanlardan oluşan bir grubun başkanı olan Ahmed el Dbis, bu insanların perişan halde olduklarını, gıda ve su alamadıklarını, çocuklarının ise hasta olduğunu bildirdi.

Rusya ve Türkiye’nin arabuluculuk girişimi

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü 350 kişinin tahliye edilmesi konusunda Rusya ile Türkiye’nin yoğun girişimde bulunduklarını haber verdi.

Türkiye’den IHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri) İnsani Yardım Vakfı, Raşidin kentine otobüslerle gelenlerin sayısını yaklaşık 400 olarak duyurdu. Haber ajansları acil koduyla duyurdukları bazı haberlerde bin kadar.

Aktivistler şimdiye kadar 8 bin 500 kişinin tahrip edilmiş semtlerden tahliye edildiğini, bunlar arasında 3 bin muhalif savaşçı olduğunu bildirdiler. Ancak Suriye ordusu Cuma akşamı tahliyelerin durdurulduğunu açıklamış, muhalif güçlerin denetimindeki iki Şii köyün tahliyesi konusunda görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı.

Rusya’dan veto tehdidi

BM Güvenlik Konseyi Halep’e gözlemci gönderilmesi konusunda bugün bir günlük erteleme ile oylamaya gidiyor. Pazar günü yapılması öngörülen oylama Rusya’nın veto tehdidi nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Fransa’nın tarafsız BM gözlemcilerinin kente gönderilmesi ve insani yardım talebini veto ile bloke edeceği tehdidinde bulunmuş ve kendi önergesini hazırlamıştı. Daha sonra ortak bir metin üzerinde uzlaşma sağlanmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

http://www.dw.com/tr/halepin-do%C4%9Fusundan-tahliyeler-yeniden-ba%C5%9Flad%C4%B1/a-36820963