Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

Haaretz gazetesine göre, İsrail’in Eylül ayında Rus İl-20 uçağını kalkan olarak kullanıp Suriye hava savunma sistemleri tarafından düşürülmesine sebep olmasından sonra, Rusya Tel Aviv ile ilişkilerinin asla eskisi gibi olmayacağının mesajını veriyor.

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesinde yer verilen bir yazıda, Rus İl-20 uçağının düşmesi sonrasında İsrail Suriye’deki hava saldırılarını durdurmadığı fakat Rusya yüzünden bazı zorluklar yaşamaya başladığı belirtildi.

“İl-20’nin düşmesinden beri kırmızı hatta agresif bir ton hakim”

Yazıya göre, işlerin eskisi gibi olmadığı, Rus ve İsrail uçaklarının Suriye’de karşı karşıya gelmesini engellemek için taraflar arasında kurulan iletişim hattında kullanılan” agresif tondan ve Rus hava güçleriyle hava savunma sistemlerinin Suriye topraklarındaki agresif davranışlarından” anlaşılıyor.

“İsrail, Rusya’nın Lübnan’ı da koruyucu kalkanı altına almasından endişeli”

Öte yandan yazıda, Rusya’nın Lübnan’daki olaylara karşı büyüyen ilgisinin de Tel Aviv’de endişeye sebep olduğu kaydediliyor. Haaretz’e göre, “Kötümser bir tahminde bulunmak gerekirse, Rusya, Suriye’nin üstünü örttüğü koruyucu kalkanla Lübnan’ı da koruma altına alacak. Bu da İsrail için işlerin zorlaşmasına yol açacak.”

Yazıda, Arap basınına göre İsrail’in 2014’ten beri Lübnan’a hava saldırısı düzenlediği hatırlatması da yapılıyor.

“Hizbullah’la satranç oynamak bir şey, Rusya’nın ne istediğini anlamak farklı bir şey”

Nitekim İsrail’in Hamas’la başa çıkmak için Batı Şeria’a nadir görülen bir biçimde temkinli davranmasının sebeplerinden birinin, ülkenin kuzey cephesi hakkındaki endişeleri olduğu değerlendirmesi yapılan yazıda, “Hizbullah’la satranç oynamak bir şey; Rusya’nın Suriye’de (ve hatta belki Lübnan’da) ne istediğini anlamaya çalışmakta tamamen farklı bir şey.” denildi.

 

 

Fotoğraf: AFP 2018 / Jalaa Marey

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/analiz/201811231036290877-haaretz-rusya-israil-plan/