ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey, Senato İstihbarat Komitesi’nde ifade veriyor. Comey ifadesinde, Trump yönetiminin “görevine son verildikten sonra kendisini karaladığını” ve “FBI hakkında yalan söylediğini” öne sürdü.

Eski FBI Direktörü Comey, kendisinin görevde olduğu dönemde Rusya ile ilgili yürütülen soruşturmada ABD Başkanı Donald Trump’ın adının yer almadığını söyledi.

“Trump ile görüşmelerimi kayıt altına aldım”

Comey, önceki başkanlar George W. Bush ve Barack Obama dönemindeki özel görüşmelerle ilgili bilgi notu tutma ihtiyacı duymadığını ancak Donald Trump ile görüşmelerini, “bir gün kendisini ve FBI’ın bütünlüğünü savunması gerekebilir” diye kayıt altına aldığını belirtti.

James Comey, Şubat ayında Trump ile Oval Ofis’te yaptığı ikili görüşmenin kendisini “özellikle” rahatsız ettiğini söyledi.

Comey o görüşme ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Başkan brifingin sonuna doğru odadaki diğer yetkililere teşekkür etti, herkese benimle yalnız konuşmak istediğini söyledi. Ben koltuğumda otururken, Adalet Bakanı koltuğumun yanına yaklaştı ancak Başkan ona da teşekkür ederek benimle yalnız konuşmak istediğini tekrarladı. Odadan son çıkan kişi (Trump’ın damadı) Jared Kushner’di.

“Kapı kapanıp yalnız kaldığımızda, Başkan bana “Flynn hakkında konuşmak istiyorum” dedi. Flynn bir gün önce istifa etmişti.

“Başkan, Flynn’in Ruslarla konuşarak yanlış bir şey yapmadığını, ancak Başkan Yardımcısı’nı yanlış yönlendirdiği için onu görevden almak zorunda kaldığını söyleyerek konuşmaya başladı. Başkan, Flynn hakkında bazı başka endişeleri olduğunu söyledi ama bunlar hakkında detay vermedi. Sonrasında Başkan problem ile ilgili uzun bir değerlendirme yaptı.”

James Comey, Donald Trump’ın Flynn ile ilgili iddiaları reddettiği, neden Başkan’a değil kendisine inanılması gerektiği kanısında olduğu şeklinde soruya ise yine Oval Ofis’teki görüşmeyi örnek vererek yanıtladı.

Comey, “benimle bu içerikte bir konuşma yapmadıysa neden Adalet Bakanı dâhil herkesi odadan çıkarmış olsun” dedi.

‘Rusya’nın seçimlere müdahale etmek istediğinden şüphem yok’

James Comey, Rusya’nın ABD’de son başkanlık seçimlerine müdahale etmek istediğinden hiçbir şüphesi olmadığını söyledi. Comey, Trump’ın Rusya soruşturmasında adaleti yanıltmak isteyip istemediği ile ilgili bir soruya, “Buna ben karar veremem” yanıtını verdi.

Trump’ın kendisinden  “Rusya soruşturmasını sona erdirmesi” talebinde bulunmadığını söyleyen Comey, Trump’ın kendisinden “Flynn soruşturmasını durdurmasını emredip emretmediğine” ilişkin soruya “hayır emretmedi” dedi.

James Comey, 9 Mayıs’ta Başkan Trump tarafından görevden alınmıştı.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40199389

            http://www.turkishny.com/headline-news/2-headline-news/244460-trump-yonetimi-fbi-hakkinda-yalan-soyledi