Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, ABD’nin Suriye’deki muhaliflere askeri teçhizat vermesine imkan tanıyan yetkinin Kongre tarafından onaylanması ile ilgili gerekli uyarıların yapıldığını açıkladı.

Müftüoğlu, bir soruya cevabında, ABD Savunma Bakanlığı’nın 2017 Bütçe Kanunu kapsamında Suriye’de savaşan muhaliflere bazı hassas askeri teçhizat vermesine imkan tanıyan bir yetki verildiğini ve bu yetkinin kullanılmasının Kongre’nin onayını da içeren birtakım şartlara bağlandığının anlaşıldığını ifade etti.

Bu yetkinin kullanılıp kullanılmayacağının veya hangi kapsamda, hangi unsurlara yönelik olarak kullanılacağının bu aşamada bilinmediğine dikkati çeken Müftüoğlu, şunları söyledi: “Her hal ve karda, ABD tarafı ile temasa geçilerek bilinen görüş ve hassasiyetlerimiz hatırlatılmış, söz konusu askeri teçhizatın Türkiye’yi hedef alan terör örgütleri başta olmak üzere yanlış ellere geçmemesi konusunda gerekli uyarılar yapılmıştır. Konu yakından izlenmeye devam edilecektir.”

ABD Savunma Bakanlığı’nın, 619 milyar dolarlık 2017 bütçe tasarısı, ABD Senatosu’nda 7’ye karşı 92 oyla kabul edilerek Beyaz Saray’a gönderilmişti. Temsilciler Meclisi’nden de geçen hafta ezici çoğunlukla geçen tasarı, Kongre’nin her iki kanadında da en az 3’te 2 çoğunlukla geçtiği için ABD Başkanı Obama’nın veto yetkisini aşıyor. Tasarıya sonradan eklenen bir madde, belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye’deki muhaliflere “taşınabilir hava savunma füzeleri” (MANPAD) verilmesinin önünü açıyor.

Daha fazla: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201612091026236182-turkiye-abd-manpad-uyarisi/