ABD’de muhafazakar kampanyalara yüz milyonlarca dolarlık destek veren, Cumhuriyetçi Parti’nin mega bağışçıları olarak tanınan Koch Kardeşler, İsrail’de yeni girişimlere yatırım yapıyor.

ABD’nin en zengin kişileri arasında yer alan ve geçen ay Time, People, Sports Illustrated ve Fortune dergilerinin sahibi Time Inc.’in satın alınmasındaki rolleriyle gündeme gelen Charles ve David Koch kardeşler, ilgili sektörde icatlarla hızla büyüme potansiyeli olan yeni şirketlere yatırım yapan fonlarını İsrail’e soktu. İsrail merkezli Elbit Imaging şirketi, biomedikal sektöründe genişlemek için yeni kurduğu Insightec’e, “Koch Disruptive Technologies” (KDT) isimli fonun başlangıç olarak 75 milyon dolar aktardığını, toplam yatırımın 150 milyon doları bulmasının hedeflendiğini duyurdu.

KDT ilk yatırım için İsrail’i seçti

Koch Kardeşler daha önce de İsrail’de yatırım yapmıştı. Bu seferki, geçen ay kurulan KDT’nin ilk yatırımını yapmak için İsrail’i seçmesi açısından önemli.  Böylece ultrasonla ameliyat cihazları üreten ve ilk kurulduğunda değeri 460 milyon dolar olarak hesaplanan Insightec’in yüzde 17 hissesini de alan KDT, yaptıkları yatırımların cihazların daha ticarileşmesi ve bunlarla Parkinson, Alzheimer, beyin tümörü tedavisi araştırmalarının genişletilmesine harcanacağını söyledi.

Koch Kardeşler, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 47 milyar dolarlık servetleriyle 12. sırada yer alıyor.

 

Fotoğraf: Youtube

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201712151031417529-cumhuriyetci-mega-bagisci-koch-kardeslerden-israil-atilimi/