Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Çin, ‘büyük veri’ endüstrisine yönelik 2020 planını açıkladı. Hedef, 2020’ye kadar bu sektörden geliri 1,5 milyar dolara çıkarmak.

Çin Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, büyük veri endüstrisine yönelik 2020 planının detaylarını açıkladı. Plana göre bakanlık, 2020’ye kadar Çin’in büyük veri endüstrisinden elde ettiği geliri yaklaşık 1,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. 

%30 büyüme hedefleniyor

Büyük veri; sosyal medya paylaşımları, bloglar, fotoğraf, video ve günlük dosyaları gibi kaynaklardan toplanan verinin anlamlı ve işlenebilir hâle getirilmesi anlamına geliyor. Dünyada birçok ülke ve şirket büyük veri yatırımlarını artırıyor.

Bu ülkeler arasında olan Çin de, 2020’ye kadar ülkedeki büyük veri endüstrisini %30 büyütmek için 10 büyük veri şirketine, 500 büyük veri bağlantılı yatırıma destek verecek.

Başkent Pekin’de 29 Mart salı günü gerçekleştirilen Büyük Veri Endüstrisi Konferansı’nda açıklanan planın detaylarına göre 2020’ye kadar büyük veri şirketleri, bakanlığın hazırladığı 8 program ve 5 destekleyici paketten faydalanabilecek. 

 

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/cinden-buyuk-buyuk-veri-yatirimi