Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün başkent Beijing’de İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya geldi. Wang Yi, görüşmede, iki ülkenin cumhurbaşkanları arasında varılan fikir birliğinin hayata geçirilmekte olduğunu söyleyerek, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin önemli ortağı olan İran ile her alanda işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Çok taraflılığı kararlılıkla koruyan Çin’in, ayrıca mevcut uluslararası anlaşmaların otoritesinin korunmasını da desteklediğini belirten Wang Yi, İran nükleer sorununa dair kapsamlı anlaşmanın, çok taraflılığı destekler nitelikte bir netice olduğunu ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile Ortadoğu’nun barışı ve istikrarının korunması açılarından elzem olduğunu ifade etti.

Kapsamlı anlaşmaya önemli bir taraf olarak Çin’in, anlaşmanın yerine getirilmesine büyük katkı sağladığını dile getiren Wang Yi, önümüzdeki günlerde taraflarla iletişimi sürdürmenin yanı sıra nesnel, adil ve sorumlu bir tutumla anlaşmanın otoritesini korumaya devam edeceklerini vurguladı.

Zarif, görüşmede yaptığı açıklamada, Çin’in nükleer anlaşmaya dair duruşunu takdirle değerlendirdi. İran’ın kapsamlı anlaşmayı destekleyen taraflarla koordinasyonu devam ettireceğini belirten Zarif, anlaşmayı sürdürülebilir ve etkili olarak uygulamanın tarafların ortak yükümlülüğü olduğunun altını çizerek, İran’ın bu yolda çabaları artırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: http://criturk.com.tr/haber/siyaset/cin-ve-iran-disisleri-bakanlari-bir-araya-geldi-55507