Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi, Suudi Arabistan’ın talebi üzerine Cibuti başkanlığında Mısır’ın Kahire kentinde İran konusunu görüşmek üzere olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda öncelikli olarak İran’ın bölgedeki müdahaleleri ile ilgili  hazırlanan dosyanın BMGK’ye taşınması ve İran tarafından finanse edilen uydu kanalların yasaklanması kararlaştırıldı.

Toplantı sonrasında birlik tarafından 14 maddeden oluşan bir sonuç bildirisi yayınlandı. Bildiride konseyin, New York’taki Arap delegasyonunu, İran’ın ihlallerinin  Arap ülkelerinin ulusal güvenliği için oluşturduğu tehdit, Tahran yönetiminin Yemen’deki milisleri desteklemesi ve Yemen’den Riyad’a füze fırlatılması konuları ile ilgili hazırlanan dosyayı BMGK’ye taşımakla görevlendirdiği kaydedildi. İran’ın Arap ülkelerinin içişlerine müdahalesinin, Arap işbirliği forumları ile bölgesel ve uluslar arası toplantıların gündeme alınması gerektiğinin vurgulandığı bildiride, İran’ın Bahrey’nin içişlerine müdahale ederek Devrim Muhafızları ve Hizbullah tarafından eğitilen ve finanse edilen milis grupları kurmasının iyi komşuluk ilkesi ile çeliştiği ifade edildi.

Konsey’in bu konuda Bahreyn yönetiminin terörle mücadele ve ülke istikrarının korunması konusunda atacağı her türlü adımın destekleneceğinin vurgulandığı bildiride ayrıca, İran’ın Hürmüz Boğazı’na yakın Büyük  ve Küçük Tonb ile Ebu Musa adalarını işgal etmesi kınanarak, söz konusu adaların Birleşik Arap Emirlikleri tarafından geri alınması için atacağı her türlü adımın desteklenmesi kararlaştırıldı. Tahran yönetiminin politikaları ve özellikle Yemen’e müdahalelerinin yanı sıra İranlı yetkililerin Arap ülkeleri aleyhindeki provokatif açıklamalarının kınandığı bildiride ayrıca, Arap birliği Konseyi’nin mezhepsel ve etnik temellere dayılı söylemler üzerinden Arap ulusal güvenliği için tehdit oluşturan ve Tahran tarafından finanse edildiği savunulan uydu kanalların yasaklanmasına karar verildiği bildirildi.

Fotoğraf: Reuters

Kaynak: https://ir.voanews.com/a/arab-iran-saudi-arabia/4125240.html

Aktaran: Yücel Tünel