Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Online alışveriş sektörün en büyük platformlarından olan Amazon, CIA ile iş birliğine girerek 3 yıl önce geliştirmeye başladıkları “gizli” bulut servisini yayınlamaya hazırlanıyor. “Gizli” bulut servisi Amerikan istihbarat servisleri tarafından kullanılabilecek.

Geçtiğimiz gün yaptıkları açıklamada, sınıflandırılmamış bilgi, hassas bilgi, gizli bilgi ve çok gizli bilgi dâhil olmak üzere Amerikan istihbarat servislerinin tüm veri sınıflandırmalarında iş yüklerine hizmet edebilmek için ilk ve tek ticari bulut sağlayıcısını geliştirdiklerini belirttiler. Şirket, bulut sistemine Amerikan hükümeti birimlerinin ve izin yetkisi olan güvenlik birimlerinin de erişebileceğini ifade etti.

Öte yandan Pentagon, geçtiğimiz hafta, Amazon’un bulut sunucusundaki verilerini halka açtı. Bulut Amerikan istihbarat ajanları tarafından 8 yıl boyunca haber sitelerinden, yorum bölümlerinden, web forumlarından ve sosyal medyadan toplanan en az 1,8 milyar veriyi içeriyordu. Amazon, bu yıl bulut hizmetlerinde güvenlik açıklarına maruz kalarak milyonlarca üyesini zor durumda bırakmıştı.

 

Kaynak: http://www.turkishny.com/technology/91-technology/260208-amazon-istihbarat-servisleri-icin-gizli-bir-bulut-servisi-saglayacak