Rusya öncülüğündeki Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ve İran arasında serbest ticaret bölgesi kurulmasını öngören 3 yıllık geçici anlaşma imzalandı.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilen ABD, uluslararası topluma İran’a ambargo uygulama çağrısı yaparken Rusya öncülüğündeki 5 üyeli AEB’den Washington’un çağrısını göz ardı eden bir hamle geldi.

AEB ile İran arasında serbest ticaret bölgesi kurulması için 3 yıl önce başlayan görüşmelerde ilk imzalar atıldı. Astana Ekonomi Forumu’nda yapılan geçici anlaşmayla taraflar arasında kalıcı serbest ticaret bölgesi kurulması yönünde ilk adım atılmış oldu. Taraflar, 3 yıllık süre zarfında kalıcı anlaşmanın oluşturulmasına yönelik konularda mutabakat sağlama imkânı bulacak.

Forumda konuşan AEB Ekonomik Komisyonu Başkanı Tigran Sarkisyan, “Geçici anlaşma, tahkim de dâhil olmak üzere, etkili bir ihtilaf çözüm mekanizması sunuyor. Anlaşmayla birlikte üst düzey yetkililerden oluşan ortak komisyon ve iş diyaloğu da kuruluyor.” dedi.

Yüzlerce üründe gümrük vergisi düşürülecek veya sıfırlanacak

Anlaşma, yüzlerce üründe gümrük vergilerinin düşürülmesini veya sıfırlanmasını öngörüyor. Geçen yıl 2,7 milyar dolar seviyesinde olan karşılıklı ticaretin belirgin oranda artması bekleniyor. AEB ve İran arasında serbest ticaret bölgesi kurulmasına ilişkin görüşmeler üç yıl önce başlamış ancak birçok kez durdurulmuştu.

2015’te kurulan AEB’de bugün itibarıyla Rusya, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan ve Ermenistan bulunuyor. AEB, 2016 yılında Vietnam ile serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalamıştı.

Fotoğraf: Sputnik / Александр Астафьев

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201805171033484235-iran-rusya-serbest-ticaret-aeb-imza/?utm_source=https://t.co/plXFieg4OV&utm_medium=short_url&utm_content=h7cE&utm_campaign=URL_shortening