Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Bondarev, ABD’nin yeni nükleer doktrininin, uluslararası arenada işlediği her türlü eylemin sorumluluğunu reddetme fırsatını verdiğini belirtti. Bondarev, “Doktrinin metni, ABD yönetiminin her türlü sorumluluğunu ortadan kaldırıyor. Zira bu belgede, uluslararası arenadaki olayları ve bağımsız ülkelerin iç işlerindeki durumu istediği gibi yorumlaması yönünde büyük fırsatlar tanınıyor.” dedi.

Doktrinde, “tehdit” veya “olağandışı şartlar” kriterleri için hiçbir net açıklamanın yapılmadığına dikkat çeken Rus senatör, “Gerçi ABD yönetiminin, bu gürültülü açıklamalardan eyleme geçecek kadar akılsız olduğunu sanmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Çin’le çatışmaya girmeyecek ama…

Yeni doktrinde, Rusya ve Çin’e düşman olarak yaklaşılmayacağının belirtildiğine dikkat çeken Bondarev, “Bu tesadüf değil. Elbette ABD, dünyanın önde gelen iki güçle açık çatışmaya girmeyecek. ABD, silah ihracatından para kazanmak, petrol yataklarını kontrol altında tutmak ve insan sermayesini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak amacıyla yeraltı kaynağı zengini küçük ülkelerin topraklarını işgal etmeye devam edebilir.” yorumunda bulundu. Rus senatör, “ABD’nin nükleer doktrini, kimin küresel ölçekte gerçek saldırgan olduğunu gözler önüne seriyor.” diye ekledi.

ABD’nin yeni nükleer doktrinin

Pentagon, 2 Şubat 2018 tarihinde yeni ABD Nükleer Doktrini’ni yayınladı. Doktrine göre ABD, nükleer silahların yayılmasını önleme ve nükleer silah sayısını azaltma taahhüdünü üzerine alıyor.

Doktrininde, “Bugün Rusya nükleer silahını ve diğer stratejik sistemlerini modernize ediyor. Rusya’nın, nükleer potansiyeli genişleterek başarıya ulaşılmasını öngören askeri stratejiler kabul etmesiyle ilgili endişeler duyuluyor. Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve müttefiklerimize yönelik nükleer tehditlerle birlikte bu olaylar, Moskova’nın büyük güçler mücadelesine geri dönme kararlılığını doğruluyor.” ifadelerine yer verildi.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shenahan, nükleer silahları ancak “olağandışı şartlarda” kullanabileceklerini belirtti. Shenahan, buna ABD ve müttefiklerine yönelik nükleer olmayan saldırının da dâhil olduğunu kaydetti. Shenahan, “Nükleer doktrin, ABD’nin olağandışı şartlarda, ülkenin ve ayrıca müttefikler ile partnerlerin hayati önem taşıyan çıkarlarını koruma amacıyla nükleer silah kullanma konusunu değerlendirebileceğini kaydediyor.” dedi. Shenahan, “Doktrin, olağandışı şartların nükleer olmayan büyük stratejik saldırıları da kapsadığı yönündeki eski politikaya netlik kazandırıyor.” diye ekledi.

“Rusya süper güç olmaya çalışıyor”

ABD Ulusal Nükleer Doktrininin metninde, Rusya’nın nükleer potansiyelini modernize etmesinin süper güç statüsüne ve silah yarışına geri dönme kararlılığını gösterdiği belirtildi.

“Kuzey Kore acil ve öngörülemeyen bir tehdit”

ABD Ulusal Nükleer Doktrini’nin yeni metninde Kuzey Kore’nin “acil ve öngörülemeyen bir tehdit” olduğu kaydedildi.

Kuzey Kore’nin 2006’dan bu yana 6 nükleer deneme gerçekleştirdiği hatırlatılan belgede, “Ayrıca Kuzey Kore nükleer silahlar için plütonyum ve yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretmeye devam ediyor. Mevcut ve geliştirilmekte olan nükleer potansiyel, kimyasal, biyolojik ve konvansiyonel silahlar alanındaki mevcut potansiyel ve ayrıca tamamen kışkırtıcı söylem ve eylemler dikkate alınarak bu ülke ABD, müttefikleri ve partnerleri için acil ve öngörülemeyen tehdit oluşturuyor. Böylelikle ABD, Kuzey Kore’nin yasadışı nükleer programının kesin olarak sonlandırılması ve bunun sonuçları doğrulanabilecek şekilde yapılması gerektiğini teyit ediyor.” dendi.

Doktrinde ayrıca nükleer programından vazgeçme niyetinde olmayan Kuzey Kore’nin ABD’ye nükleer saldırı yapabilecek yeteneğe ulaşması için aylar kaldığı iddia edildi.

“ABD, Çin ve Rusya ile istikrarlı ilişkiler arıyor”

Doktrinin yeni metninde ayrıca ABD’nin Rusya ve Çin’i düşman olarak görmek istemediği ve bu ülkelerle istikrarlı ilişkiler kurmaya çalıştığı ifade edildi. Belgede, “ABD, Rusya ve Çin’i düşman olarak değerlendirmek istemiyor ve onlarla istikrarlı ilişkiler arıyor.” dendi.

Ayrıca Washington’un, “nükleer silahlar alanındaki politikayla ilgili karşılıklı anlayışı geliştirmek ve şeffaflığı artırmak” amacıyla uzun zamandır Çin ile diyalog kurmaya çalıştığı belirtilirken, “Çin’in bu ilgiyi paylaşmasını ve bu önemli diyalogun başlamasını umuyoruz.” ifadesine yer verildi.

Doktrinde ayrıca ABD ve Rusya’nın eskiden nükleer silah yarışını ve nükleer riskleri önleme konusunda stratejik diyalog yürüttüğü hatırlatıldı. Diyalogun sona ermesinden Rusya ve “Kırım’daki eylemleri” sorumlu tutuldu. Belgede, “Bir gün şartların, Rusya ile şeffaf ve yapıcı görüşme yapmamıza izin vermesini umuyoruz” dendi.

 

Fotoğraf: AFP 2018 / Brendan Smialowski

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201802031032090205-abd-nukleer-doktrin-her-eylemin-sorumlulugunu-reddetme-firsati-veriyor/

            https://tr.sputniknews.com/abd/201802021032090041-pentagon-nukleer-silahlari-hangi-sartlarda-kullanabilecegini-anlatti/