Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanı James Mattis tarafından, ABD’nin Suriye genelinde bulunan üslerine yaklaşılması durumunda hedef alınacağı yönde beyanatının ardından gözler ABD’nin Suriye üzerinde bulunan üslerine çevrildi. Buna göre ABD’nin Suriye genelinde bulunan üsleri şu şekilde sıralanmaktadır:

1) DERİK ÜSSÜ: Derik üssü Türkiye-Suriye sınırının doğu kesiminde Rimalan bölgesinde bulunmaktadır. Söz konusu üste ABD hava indirme unsurlarının bulunduğu iki ayrı garnizon yer almaktadır. ABD nakliye uçaklarının iniş kalkış yapabildiği bir de hava alanı bulunan üste terör örgütü YPG’ye eğitim desteği sağlanmaktadır.

2) SABAH EL HAYR ÜSSÜ: Suriye’nin Haseke kentinde bulunan üs Suriye-Irak sınırı ile Haseke  kentine yakın mesafede bulunması nedeniyle stratejik önem kazanmaktadır. ABD söz konusu üsten sadece savaş helikopterlerinin kullanılması yönüyle istifade etmektedir. Üste bulunan helikopterler ayrıca YPG teröristlerinin başka kesimlere intikali ile silah ve mühimmat taşınması amacına hizmet etmektedir.

3) AYN İSA ÜSSÜ: Türkiye-Suriye sınırına arasındaki Rakka bölgesinde bulunmaktadır. ABD üsten, Terör örgütü YPG’ye silah, mühimmat ve personel  taşıma amaçlı istifade etmektedir.

4) TİL SEMEN ÜSSÜ: ABD’nin Türkiye Suriye arasında bulunan Rakka kentine yakın ikinci üs konumundadır. ABD Söz konusu üsten, terör örgütü IŞİD’in telsiz telefon irtibatlarının dinlenilmesi, tespit ve engellenmesi ile Uluslar arası IŞİD karşıtı koalisyon merkezi ile irtibatın sağlanması yönünde istifade etmektedir.

5) TABAKA ÜSSÜ:  Rakka kentinin Güney Doğusu’nda yer alan üsten ABD sadece askeri uçaklar için istifade etmektedir.

6) CELEBİYE ÜSSÜ: Rakka kentinin Kuzey Doğu’sunda bulunmaktadır. Üste görevi ve teşkilat yapısı belli olmayan bir birlik, 40 adet askeri nakliye uçağı için inşa edilmiş kapalı bir alan ile bir adet uçak pisti bulunmaktadır. Üste çok sayıda ağır ve geliştirilmiş silahlar ile füze fırlatma sistemler bulunmaktadır.

7) HARB EŞK ÜSSÜ:  Türkiye-Suriye sınır hattının kuzey kesimlerinde yer almaktadır. Üste sadece ABD askerleri konuşlandırılmaktadır.

8)  CEBEL EL MUŞTENUR ÜSSÜ: ABD’nin Suriye’de bulunan üstlerinden en kuzeyde yer alanıdır. Muştenur tepesi olarak da adlandırılmaktadır. Üste ABD’li askerlerin yanı sıra Fransız özel kuvvetleri birlikleri de yer almaktadır. Üste ayrıca ABD askerleri arasındaki iletişimi sağlayan ve radyo link olarak ta istifade edilen bir kule bulunmaktadır.

9) SİRRİN ÜSSÜ: Türkiye Suriye sınırına yakın Menbiç kentinin Doğu kesimlerinde yer almaktadır. Üste ABD Hava İndirme unsurları bulunmaktadır. Üs ayrıca Hava İndirme unsurlarının görev öncesi veya sonrası toplanma bölgesi olarak da kullanılmaktadır.

10) TANF ÜSSÜ: iki ayrı askeri üs olarak ta kabul edilmektedir. Söz konusu üssün ABD’nin Suriye’de bulunan üslerinden ayıran en büyük fark, Tanf üssünde ABD’li askerlerin yanı sıra İngiliz askerleri ile Yeni Suriye Ordusu askerleri konuşlu bulunmakta ve her üç unsura da hizmet vermektedir.

11) TEL TEMER ÜSSÜ: ABD, Fransa ve Yeni Özgür Suriye Ordusu tarafından kullanılan diğer bir üstür. Üs Suriye’nin Kuzey Doğusu’nda Haseke kenti civarında bulunmaktadır. Üste 200 ABD askerinin yanı sıra 70 Fransız askeri bulunmaktadır ayrıca üste Yeni Özgür Suriye Ordusu personeline eğitim desteği sağlanmaktadır.

12) MENBİÇ ÜSSÜ:  Suriye rejim birliklerinin söz konusu bölgeye girmelerini engellemek ve terör örgütü YPG ile Yeni Özgür Suriye Ordusu arasında yaşanabilecek her hangi bir  çatışmayı önlemek amacıyla hizmet etmektedir. Bölgenin hassas olması sebebiyle stratejik bir öneme haiz üs olarak kabul edilmektedir.

13) HALEP ÜSSÜ: Menbiç üssünde olduğu gibi üs Suriye rejim unsurlarının bölgeye girmelerini engellemek ve Terör örgütü YPG ile Yeni Özgür Suriye Ordusu arasında meydana gelebilecek bir çatışmayı engellemek amacı ile hizmet etmektedir. Üste bulunan ABD askerleri sadece nezaret görevi ifa etmektedir.

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/818684

Aktaran: Yücel Tünel