Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

BBC, ABD’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’nın Suriye kolu PYD’nin kontrolündeki bölgede bir uçak pistini genişletmekte olduğunu gösteren uydu görüntülerine ulaştı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, küresel istihbarat konularında faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Stratfor’un elde ettiği görüntüler, Kürt güçlerin kontrolündeki Rimelan’daki, bir uçak pistinin yaklaşık iki kat büyütüldüğüne işaret ediyor. Ülkenin kuzey doğusunda bulunan Rimelan, Haseke kentine bağlı. Uydu görüntüleri, Rimelan’daki alanın uzunluğunun 700 metreden 1300 metreye çıkarıldığını gösteriyor. Bu pist uzunluğunun C-130 Herkül kargo uçaklarının inmesi için yeterli olduğu bildiriliyor. Son günlerde uçak pistiyle ilgili söylentiler medyaya yansımıştı. Görüntülerin, ABD’nin IŞİD’le mücadele eden PYD/YPG’ye desteğinde yeni bir yaklaşıma girdiğinin işareti olabileceği düşünülüyor. Bu uçak pisti Suriye’deki çatışma sürecinin başlamasından önce Suriye yönetimi tarafından zirai amaçlarla kullanılıyordu. YPG iki yıldan fazla süre önce bu alanın kontrolünü ele geçirmişti.

Rusya da aynı bölgede

Diğer taraftan medyaya yansıyan diğer bir haberde ise Rusya’nın Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri üs kurmaya çalıştığı iddia ediliyor. İddiaya göre bu çalışma da yine Haseke’ye bağlı Kamışlı’da gerçekleştiriliyor. Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi, “Rus askeri teknisyenler ve askerlerin Kamışlı havalimanı çevresinde görüldüğünü” açıklamıştı. Gözlemevi, askerlerin ve teknisyenlerin havalimanını yeniden kullanılabilir hale getirmek için çalıştığını ve bölgeye Rus savaş uçaklarının gönderilebileceğini ifade etmişti.

Türkiye’yi bekleyen tehlikeler

Rimelan ile Kamışlı arasındaki mesafenin de yakın olması (yaklaşık 60 km), iki süper gücün aynı bölgede Türkiye’nin sınırının hemen yanında (Kamışlı havalanı 5 km, Rimelan havaalanı 15 km) hem de terör örgütü olarak kabul ettiği bir gücün kontrol ettiği bir bölgede faaliyet gösteriyor olması Türkiye’nin Suriye kuzeyindeki gelişmelere müdahale ve etkileme imkanını tamamen ortadan kaldırmaktadır. ABD Türkiye’deki askeri üslerden, Rusya Suriye’nin batısındaki askeri üslerden faydalanarak Suriye üzerinde ne yapamamaktadır ki Suriye kuzeyinde bir terör örgütünün kontrolündeki küçük havaalanlarını kullanma ihtiyacı hissetmektedir. Bu gelişmeler Türkiye’yi devre dışı bırakarak Suriye ve Irak’ta bir şeyler yapılmakta olduğunu son verileridir. Bu durum aynı zamanda ABD ve Rusya’nın PYD ile resmi ilişkiye girmeleri anlamına gelmektedir ki Türkiye’nin PKK terör örgütüyle mücadelesine büyük zarar verdiği gibi PKK terör örgütünün de PYD gibi resmen muhatap alınmasının önünü açacaktır.