Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD ordusu, askerlere insanüstü savaş yetenekleri kazandıran kişiselleştirilmiş silahlar üretmek için biyosensörler kullanıyor.

ABD ordusu, askerlerin stres altında olduğunu algılayan ve daha iyi savaşmak için nelere ihtiyaç duyacaklarını bilen yeni biyosensörler üzerine çalışmalar yürütüyor. 

Savunma Birliği’nin (Defense One) raporuna göre, çığır açan program, genetiği değiştirilmiş askerler yaratmaya yakın ve insanların savaş yeteneklerini büyük ölçüde artırabilir. 

Bu yılın başlarında Hava Kuvvetleri, pilotların stresli veya panik halinde olup olmadığını anlayabilen bir kaskı başarıyla test etti. 

2020’de, deniz ve kara birliklerinde görev alan komandolar, yüksek değerli hedefleri vururken onları koruyan bir dış iskelet giyiyor olabilir. 

Biyolojik sensörlü silahlar, onları kullanan kişilerin vücutlarında savaş esnasında moleküler düzeyde neler olduğuna dair daha fazla bilgi edinmemizi sağlayabilir. 

Rapora göre, sensörler kullanıcının ne kadar uyanık, stresli veya sağlıklı olduğuyla ilgili küçük değişiklikleri tespit edebilecek. 

Silahlar, bireylerin nasıl çevreleriyle etkileşime girdiğine ilişkin veriler elde ederek kişiselleştirilebilecek. 

Ordu Araştırma Laboratuvarı’nda görev alan bilim insanı Justin Brooks verdiği demeçte, “İnsanları uzun süre boyunca sürekli olarak denetleyebildiğimiz canlı bir laboratuvar kurmak istiyoruz” dedi. 

“Hedef, insanı, çevreyi ve kişinin çevrede nasıl davrandığını ölçmek için elimizden geleni yapmak” diyen Brooks şu ifadeleri kullandı: Böylece, bir savaşçının performansını önemli derecede geliştiren koşullar üretilebilir. 

Raporda, ABD Hava Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri, Deniz Filosu ve diğer özel kuvvetler birliklerinin vücutları genetik düzeyde inceleyerek savaş tekniklerini geliştirmeyi umdukları yazıyor.

 

Kaynak: http://www.turkishny.com/technology/91-technology/247401-abd-ordusu-super-insan-icin-dugmeye-basti

                http://www.defenseone.com/technology/2017/07/tomorrow-soldier-how-military-altering-limits-human-performance/139374/