ABD Kongresinde İran’da rejim karşıtı gösteri barışçıl olarak tanıyan ve Tahran yönetimini kınayan 676 sayılı karar tasarısını onayladı. 415 evet, 2 ret ve 15 çekimser oy ile kabul edilen karar tasarısında, İran hükümeti tarafından göstericilere yapılan müdahalede insan hakları ile demokrasi ihlali yapıldığı gerekçesi ile sürdürülen politika kınandı.

232  Cumhuriyetçi ile 183 Demokrat delegenin evet oyu kullanarak Kongre tarafından onaylanan karar metni maddeleri arasında dikkat çekici maddeler şu şekildedir:

1) ABD’deki basın yayın organlarınca İran’daki protestoculara destek verilerek, seslerini daha fazla dünyaya duyurmak için gerekli imkânlar sağlanacaktır.

2) ABD’deki İstihbarat kuruluşları, İran’daki protestocuları teşvik edecek, İran genel bütçesinden Devrim Muhafızları Ordusu’na ayrılan bütçenin kesilerek, ekonomik alanda iktidarın yaptığı yolsuzluklara son vermek amacıyla gerekli tedbirlerin alınacaktır.

3) İran vatandaşlarının dünya ile olan iletişim kanallarının kesilmemesi amacıyla, ABD’nin dünya genelindeki telekomünikasyon şirketleri ile irtibata geçerek, Tahran yönetiminin, iletişim kanallarını kısıtlama talebini kabul etmemesi yönünde çalışmalar yürütecektir.

Kaynak:  http://www.iranpressnews.com/source/210497.htm

Aktaran: Yücel Tünel