ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, ABD İsrail Kamu İşler Komitesi (AIPAC)’nin 2018 yıllık konferansında yaptığı açıklamada, İran ile imzalanan nükleer anlaşmada bir düzenleme yapılmaması durumunda önümüzdeki aylarda ABD’nin anlaşmadan çekileceğini duyurdu.

ABD, İsrail ve müttefiklerine yönelik tehlikeli provokasyonların göz ardı edilmeyeceğini vurgulayan Pence, İran’ın bölgedeki agresif tavırlarına karşı mücadele edileceğini söyledi. Bölgedeki IŞİD’in mağlubiyetinin İran için bir zafere dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini belirten ABD Başkan Yardımcısı, Tahran yönetimine, “hata yapmayın bu sizin son şansınız” ifadelerini kullandı.

Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına da temas eden Pence, Trump’ın verdiği sözden fazlasını yerine getirdiğini ve 2018 Mayıs itibari ile ABD’nin Kudüs’teki elçiliğinin açılacağını, Trump’ın kararının, ABD’nin menfaatleri ve aynı zamanda barışın çıkarları adına alınmış bir karar olduğunu, gerçekleri hikâyelere tercih ettiklerini ve gerçeklerin barışın sağlanmasının ana kaynağı olduğunu söyledi.

 

Fotoğraf: Chip Somodevilla

Kaynak:  http://www.bbc.com/persian/iran-43298452

Aktaran: Yücel Tünel