Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Dış İlişkiler Konseyi, ülkenin ulusal güvenlik ve çıkarlarına yönelik muhtemel tehditleri listelediği ‘Önleyici Öncelikler Araştırması-2017’yi yayınladı. Bu yıl 9.’su yayınlanan raporda, Rusya ile NATO arasında yaşanabilecek muhtemel bir askeri çatışmanın 2017 yılında ABD için en büyük tehdidi oluşturabileceği ifade edildi.

Önleyici Öncelikler Araştırması-2017’yi hazırlayan uzmanlar, Rusya ile bir NATO ülkesini karşı karşıya getirecek silahlı çatışmayı tehdit kategorisinin 1. sırasına koyarken bu tehdidin etkisi ‘yüksek’, gerçekleşme ihtimali ise ‘orta’ olarak tanımlandı.

Raporda, “Moskova’nın Doğu Avrupa’da izleyeceği saldırgan tutum sonucunda Rusya ile NATO üyeleri arasında kasıtlı ya da istenmeyen bir çatışma çıkabilir” denildi.
SİBER SALDIRI VE TERÖR SALDIRISI RİSKİ ÜST SIRALARDA
Nükleer denemelerine devam eden Kuzey Kore ise tehdit listesinin 2. sırasında yer aldı. ABD’nin önemli altyapılarına yönelik olası bir siber saldırı da en büyük 3. tehdit olarak algılandı. ABD veya müttefik bir ülkede gerçekleşecek ve büyük can kaybına yol açacak bir terör saldırısına bu kategorinin 4. sırasında yer verildi.
TÜRKİYE İLE KÜRT GRUPLAR ARASINDA ÇATIŞMA OLASILIĞI ORTA ETKİLİ TEHDİT
‘Orta’ etkili ve ‘yüksek’ gerçekleşme ihtimalli kategoride ise sırasıyla Afganistan’daki muhtemel Taliban ayaklanması, Türkiye ile Kürt gruplar arasındaki çatışma ve Suriye’deki iç savaşın şiddetlenmesi, 2017 yılındaki diğer muhtemel tehditler olarak değerlendirildi. ABD Dış İlişkiler Konseyi tarafından 2008’den beri yayınlanan araştırma, 500’den fazla uzmanın katılımıyla hazırlanıyor

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201612141026310971-abd-dis-iliskiler-konseyi-en-buyuk-tehdit-rusya-nato-catismasi/