Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD desteği ile Rakka'da denetimi sağlayan, Deyr ez Zor'un doğusunda büyük oranda kontrolü sağlayan terör örgütü YPG, şimdi güvenliği konusunda tereddüt yaşadığı tek hat olan Afrin ve Menbiç hattına yoğunlaşıyor.
Haziran 2017 ayından bu yana terör örgütü YPG'ye 3 bin 500 TIR'lık silah sevkiyatı yapan ABD, yeni sevkiyatları Menbiç ve Afrin hattına gerçekleştirmeye başladı.

Türkiye ya da muhaliflerin olası saldırı ihtimaline karşın harekete geçen örgütün, ABD silahlarını Afrin'e taşımak için rejim bölgesini kullanarak yüzlerce araçlık silah ve teçhizat sevkiyatı gerçekleştirdiği öğrenildi. ABD tarafından yapılan sevkiyatın ilk durağı Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nin başkenti konumundaki Erbil. Erbil'e inen uçaklardan boşaltılan yükler, burada TIR'lara yüklenerek kuzeye doğru yola çıkıyor. Duhok hattı üzerinden Irak Suriye sınır hattına gelen ABD silah sevkiyatı TIR'ları burada bulunan ve kısa süre önce peşmerge ile terör örgütü YPG/PKK'dan Irak ordusunun kontrolüne geçen Peşhabur sınır kapısından geçiyor.

Suriye tarafında YPG kontrolündeki Semalka Sınır Kapısı'ndan ilerleyen konvoy, Haseke-Kamışlı üzerinden Sırrin hattını kullanarak Fırat karşısındaki Menbiç'e ulaşıyor. Menbi hattından Tel Rifat'a ilerleyen ABD silahları burada rejimin kontrol ettiği 2 kilometre kadar olan bölgeyi aşıp Afrin hattına giriş yapıyor.

Bu sevkiyatlar kapsamında bir hafta içerisinde yüzlerce araçtan oluşan 3 konvoyun Afrin'e ulaştığı belirtiliyor. Terör örgütü PKK-PYD, Afrin, Tel Abyad, Münbiç ve Ayn El-Arab’da 8 Ekim 2017 Pazar günü eşzamanlı toplantılar düzenleyerek, Afrin başta olmak üzere Türkiye sınırının sıfır noktasındaki tüm bölgelere militan takviyesi kararı aldı ve “Türkiye'ye saldırıya hazır olun” talimatı verdi.

ABD’nin Erbil-Haseke-Menbiç ikmal hattından taşıdığı araç, silah ve cephane yüklü konvoylarla son bir haftada içerisinde 2 binden fazla teröristin Afrin’e giriş yaptığı öne sürüldü. Terör örgütü işgalindeki Afrin’e giden ABD silahları arasında çok namlulu roketatarların da bulunması dikkat çekiyor. PKK konvoyunda uzun menzilli roketlerin yanında uçaksavar silahlarının monte edildiği araçların da yer aldığı ileri sürülüyor. Yaklaşık 180 kilometrelik yolu kat ederek bölgeye ulaşan konvoylardaki üzeri brandalı kamyonlarda ise bol miktarda cephane olduğu iddia ediliyor.


Haseke, Kamışlı, Ayn el-Arab ve Münbiç’te ilan ettiği seferberlik kararı ile 18-36 yaş arası sivilleri zorla silah altına alan terör örgütü PKK, topladığı kişileri terör kamplarında verdiği 3 haftalık silahlı eğitimin ardından Afrin’e sevk ediyor. Afrin’e gelen PKK’lılar, örgüt tarafından geçtiğimiz günlerde ilan edilen sözde İdlib Askeri Meclisi emrine giriyor.

 

 

Kaynak: http://www.haberyirmi.net/2017/11/abd-ve-ypg-afrine-militan-ve-silah.html