Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Geçen hafta başında yıllar önce başkanlığını yaptığım Eskişehir Kırım Derneği, kurucu üyesi olduğum Kırım Gelişim Vakfı, Eskişehir Kırım Halkbilim Derneği, Dünya Kırım Tatar Kongresi adına dernek başkanı Evren Olcay, “Rusya’nın Avrupa Konseyi’ne geri dönüş kararına oy veren vekillerimiz tarih önünde mutlaka hesap vereceklerdir” diyerek Kırım’ı işgal eden Rusya’ya verilen desteğin Kırım Türklerini üzdüğünü açıklamıştır. Eskişehir Milletvekili ve Kırım Türklerinden de oy alan sayın Emine Nur Günay’ın Kırım’ı işgal edip soydaşlarımıza baskı yaparak onların Kırım’ı terk etmesini sağlamaya çalışan Rusya lehine oy kullanması eleştirilmiştir. Ben de Rusya lehine oy kullanılmasının doğru olmadığını belirterek Kırım Haber Ajansı’na (QHA) görüşlerimi açıklamıştım.

Annem Kırım, babam Romanya Köstence kökenlidir. Kırım’ın Rus etkisi altına girmesi sonucunda önce Köstence’ye oradan da Türkiye’ye göç etmişlerdir. Kuzenlerim Köstence’de yaşamaktadır. Rusya, Kırım’ı uluslararası hukuku yok sayarak işgal etmiştir. AKPM’de Rusya lehine oy kullanan ve on binlerce Kırım kökenlinin yaşadığı bir kenti temsil eden bir milletvekilinin Rusya lehine oy kullanması, eğer önceden alınan bir kararın sonucu değil de kendi iradeleri ile olduysa, bunun tek bir açıklaması olabilir. O da S- 400 konusu gündemde iken Rusya ile aramızın bozulmamasıdır.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından, Konsey’de oy kullanma hakkını dondurduğu Rusya’ya bu hakkı iade etmiştir. İç yönetmelikte yapılan değişiklikle oy kullanma hakkını yeniden elde eden Rusya, bu hakkının dondurulduğu son beş yılda Konsey’e temsilci göndermemiş ve 2017’den itibaren Konsey bütçesine katkı payını da ödememiştir. Bu miktar faizlerle birlikte 87,2 milyon Euro’dur. Rusya’nın ödemelerini durdurması kurumun maliyesini olumsuz etkilemiş, Moskova da Rus heyetine yaptırımın devam etmesi durumunda Avrupa Konseyi üyeliğini feshetme tehdidinde bulunmuştur.

Yapılan oylamada Rusya lehine oy kullanan sayın vekil, yapılan eleştiriler karşısında basına “Kırım’ın ilhakının  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından kınandığını”  açıklamıştır ama bu doğru değildir. AKPM 25 Haziran 2019 tarihinde Rusya’yı kınamamıştır. Sayın vekilin doğru olmayan, geçmişte alınan kararı yeni alınmış gibi sunması, acaba ne kadar doğrudur? Eskişehir halkını acaba kandırabilir miyim düşüncesinde olabilir mi? Mensup olduğu parti acaba bu durumu nasıl değerlendirir?

Sayın vekilin açıklaması üzerine bazı ajans ve gazeteler AKPM 25 Haziran’da yapılmayan kınamayı yapılmış gibi haberleştirmişlerdir.  Sözü edilen karar 25 Haziran öncesinde alınmıştır. Milletvekili bile olsa hiç kimse eski bir kararı yeni alınmış gibi basınla paylaşma hakkına sahip değildir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Rusya’nın kınanması, Avrupa Konseyi bir ülkenin (Ukrayna) toprağını hukuk dışı işgal ettiği için olup, geçmişte kalmıştır. Bilginin doğru olup olmadığını kontrol etmeden veren basın kuruluşları ile haber kaynağı vekil, halkı bir anlamda kandırmıştır. Çünkü 25 Haziran 2019 tarihinde AKPM’de böyle bir kınama kararı alınmamıştır.  Sorun, 25 Haziran’da AKPM’de yapılan oylamada Türk heyetinin biri hariç tamamının Rusya lehine oy vermesidir. Doğru olmayan açıklamayı paylaşan yayın organları aşağıdadır.

  • Esgazete, “AKPM, Rusya’yı kınadı” (https://www.esgazete.com/siyaset/akpm-rusyayi-kinadi-h177223.html),
  • HaberTürk, “AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesi olan Emine Nur Günay, Kırım’ın ilhakının artık Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından da kınandığını ve bundan sonra uluslararası platformlarda referans verilecek bir belge haline geldiğini belirtti.”

 (https://www.haberturk.com/eskisehir-haberleri/70249255-ak-parti-eskisehir-milletvekili-prof-dr-gunaydan-avrupa-konseyinin-rusya-kararina-iliskin  )

Yeni Akit, “AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesi olan Prof. Dr. Emine Nur Günay, Kırım’ın ilhakının artık Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından da kınandığını…”

MAKALENİN TAMAMI İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ PDF DOSYASINA BAKINIZ.

[pdf-embedder url=”http://ankaenstitusu.com/wp-content/uploads/2019/07/Kırım-Rusya-08.07.2019.pdf” title=”Kırım Rusya 08.07.2019″]