Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı köyü yakınlarındaki altın ve gümüş madeni projesinde çalışmalar devam ederken, ağaç kesimleri ve kazılar hızlı bir şekilde sürmektedir. Buna karşılık 26 Temmuz’da başlatılan “Su ve Vicdan” nöbeti ise büyüyerek devam etmektedir. Alamos Gold; ABD, Kanada, Meksika ve Türkiye’de projeleri bulunan şirkettir. Şirketin Türkiye’de faaliyet aşamalarda bulunan projeleri Kirazlı, Ağı Dağı ve Çamyurt’tadır.

Bu üç proje Çanakkale il sınırları içerisindedir. Faaliyetlerini yüzde 100 sahibi olduğu Doğu Biga Madencilik üzerinden gerçekleştirmektedir. Düşük maliyetli üretim şirketin politikasıdır. Üretim “yer üstü” yapılacaktır. Fakat Kanada’nın Ontario bölgesindeki Island Gold Mine’de “yeraltı” (underground) tipi madencilik tercih edilmiştir. (https://miningdataonline.com/##)  Teknik ifadesiyle “uzunlamasına uzun delikli geri çekilme madencilik” yöntemi kullanılacaktır. (Modifiye Avoca Madenciliği)

(https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=en&u=https://miningdataonline.com/property/7/Island-Gold-Mine.aspx&prev=search )

Alamos Gold’un Türkiye’deki şirketi Doğu Biga Madencilik; Kaz dağlarında yaptıkları altın arama faaliyetlerinde siyanür ya da türevi bir maddenin kullanılmadığını, Kirazlı Projesi’nin, Atikhisar Barajı’na olumsuz bir etkisinin olmayacağını, proje alanının Çanakkale’ye 30, Atikhisar Barajı’na 14, Kaz Dağları Milli Parkı’na ise 40 kilometre uzaklıkta olduğunu, tesislerinin, Atikhisar Barajı Su Havzası’nın da dışında olduğunu açıklamıştır. Çıkarılan kayaçların içindeki altının ayrıştırılması uluslararası kriterlere göre, katı bir prosedür içerisinde ve özel olarak hazırlanmış korunaklı, sızdırmazlığı sağlanmış yerlerde gerçekleştirileceğini açıklamıştır.

MAKALENİN TAMAMINA AŞAĞIDAKİ PDF DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

[pdf-embedder url=”http://ankaenstitusu.com/wp-content/uploads/2019/08/Kanadadan-Kaz-Dağları-Eylemine-Büyük-Destek-24.08.2019.pdf” title=”Kanada’dan Kaz Dağları Eylemine Büyük Destek 24.08.2019″]