Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İstanbul doğumlu ingiliz yazar Andrew Mango, beş yılı aşkın bir süre yaptığı araştırmalar sonucu bu yapıtla kapsamlı ve nesnel bir çalışma ortaya koyuyor.

Uzman bir yazar, nesnel bir yapit; Iste Ataturk’un yasami ve mucadelesi!… Istanbul dogumlu Ingiliz yazar Andrew Mango, bes yili askin bir sure yaptigi arastirmalar sonucu, bu yapitla kapsamli ve nesnel calisma ortaya koyuyor. Turkiye’nin, bagimsizligi ve varolusu yolunda Ataturk gibi bir liderle yakaladigi olaganustu sansi irdeleyen yazar, onu salt lider ozellikleriyle degil, yakin cevresi ve insan iliskileriyle de yansitmayi basarirken, donemin toplumsal yapisi ve guc dengelerine de aciklik kazandiriyor. Prof. Geoffrey Lewis Ataturk icin “O, tek bir insanin neler yapabilecegini gosteren 20. yuzyilin olaganustu lideri” diyor. Evet, kitleleri ardindan surukleyebilen, insanlari birbirine kenetleyebilen siyasal onder… Ancak sonucta Ataturk de herkes gibi bir insan… Karizmasi, zaaflari, kadinlarla olan iliskileri, dostluklari, nefretleri, iyilikleri ve hatta kiskancliklariyla bir insan… Mango, bu olaganustu calismasiyla, Ataturk’u iste bu yonleriyle daha bir yakinlastiriyor bize. Bu basimda Saltanat ve Cumhuriyet donemine iliskin tum yazili kaynaklara ulasilmistir. Cogu eski yazi bircok belge aslindan oldugu gibi aktarilmis, doneme ozgu soyleyis ve ifade ozellikleri korunmustur.

İngiliz-Rus kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1926’da Türkiye’de doğan Andrew James Alexander Mango, İstanbul ve Ankara’nın ardından ömrünün geri kalanını 1947’de taşındığı Londra’da sürdürdü. Uzun yıllar boyunca Londra Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Mango, 1999 yılında Türk okuru tarafından yakından tanınmasını sağlayan Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu kitabını çıkardı. Beş yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan bu eser, Mustafa Kemal Atatürk hakkında şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı kitap olarak biliniyor. Mango daha önce BBC’nin Türkçe yayınlar bölümünde yöneticilik ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde basın danışmanlığı yaptı.