Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

AirDog: Nereye Giderseniz Sizi İzleyen Drone

Sporcuların spor esnasında kendilerini kaydetmelerine olanak sağlayan aksiyon kameralarının sayısı bir hayli arttı. Ancak ne var ki eğer aksiyon sporları ile ilgileniyorsanız bu kameralar ile çekim yapmanız çok da kolay değil. Eğer bir kameramanınız yoksa veya sizi görüntülemesi için bir helikopter kiralayamıyorsanız üzülmeyin, AirDog imdadınıza yetişiyor.
Başarılı bir Kickstarter projesi olan AirDog, GPS kullanarak nereye giderseniz gidin sizi izleyen insansız bir hava aracı. Daha önceki yazılarımızda yer verdiğimiz Hexo+ drone’a benzer bir görevi yerine getiren AirDog; yağmur, çamur, kar demeden havalı videolar kaydetmenize imkan veriyor.

AirDog Drone’un Özellikleri
AirDog, kullanımı çok kolay ve aynı zamanda su geçirmez olan AirLeash tarafından kumanda ediliyor. Üstelik drone’u kullanabilmek için üst düzey bir uzaktan kumanda becerisine de sahip olmanız gerekmiyor. AirLeash’i kolunuza taktıktan sonra kalkıştan inişe kadar her şey otomatik bir biçimde gerçekleştiğinden size sadece sporunuzu yapmak kalıyor.
Üzerinde bulundurduğu pusula ve jiroskop sayesinde AirDog ile çekim yaparken üzerindeki GoPro sürekli sabit kaldığından sarsıntılı görüntüler konusunda da endişe etmenize de gerek yok. Yine pusula kameranın her zaman size dönük olmasını da sağlıyor.
Bu işlevsel takip drone’nunun en önemli özelliklerinden bir tanesi katlanabilir olması. Böylelikle 1.85 kg ağırlığındaki cihazı taşımak çok daha kolay bir hale geldiği gibi aynı zamanda küçük parçaların zarar görmesinin de önüne geçilmiş oluyor. Bünyesinde barındırdığı 5500 mAh batarya ile, uçuş hızına bağlı olarak, 10 ile 20 dakika arası uçuş süresi sunan AirDog; saatte yaklaşık 64 km hıza ulaşabiliyor. Cihazın kumandası AirLeash’in menzili ise 300 metre.

Uçuş Modları
AirLeash veya akıllı telefonunuz ile ayarlanarak kullanılabilen 6 adet takip modu bulunuyor. Bu modları şu şekilde sıralamak mümkün:
o Auto-follow: Hemen hemen her spor ile uyumlu olan bu modda AirDog birebir sizin yol haritanızı izleyerek sizi takip ediyor.
o Relative position follow: Drone’un sizin konumunuza bağıl bir biçimde konumlandığı bu modda iken yön değiştirseniz bile AirDog, önceden ayarlamış olduğunuz açıyı korumaya devam ediyor.
o Follow track: Bu modu kullanmak için öncelikle AirLeash ile çekim yapmak istediğiniz rotada bir tur atmanız gerekiyor. Daha sonra ise AirDog bu rotayı takip ediyor.
o Hover and aim: Kamera sürekli AirLeash’in olduğu tarafa dönük olacak şekilde AirDog havada sabit bekliyor.
o Circle: Bu modda AirDog sizi takip ederken bir yandan da daireler çiziyor.
o Look down: Bu modu kullandığınızda AirDog, kamerayı doğrudan aşağıyı çekecek biçimde sabitliyor.
Bunlara ek olarak cihazın mobil uygulaması anı zamanda üst düzey bazı ayarlamaları yapmak için de kullanılabildiğini belirtmekte fayda var.