Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Bir konuda başarılı olmak için iyi bir rol model seçmenin ve ondan yardım almanın ya da feyz almanın önemli olduğunu düşünürüm hep. Bilgi ve deneyiminden yararlanabileceğiniz, aynı zamanda değerleri ve hayata bakışı ile kendinize örnek aldığınız kişilerin olması pek çok konuda başarıya ulaşmanızı kolaylaştırır.

Hepimizin hayatta dönem dönem rol modelleri değişebilir de; değişmeyen rol modelimiz ise Ulu Önder Atatürk’tür. Atatürk’ün vizyonu, cesareti, liderlik özellikleri, karar alma becerileri ve zaman yönetimi hayatın her alanında ve elbette kişisel gelişim anlamında hepimize ışık tutabilecek niteliktedir.

Atatürk’ün hayatta olmaması bizi onun yolunu izlemekten alıkoymasın çünkü kendisinin de zamanında söylemiş olduğu gibi onu anlamış olmak mutlaka onun yüzünün görmüş olmak değildir, onun fikirlerini benimsemiş olmaktır.

Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak için 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak bastığı günü hatırlayalım; Türkiye Cumhuriyet’inin tohumlarını toprağa ektiği gün.

Kişisel gelişimde çokça ifade edildiği üzere her şey önce bir düşünceyle başlar, sonra bir tohum ekilir toprağa ve emek verilir. Yeteri kadar inançlı ve kararlı olunursa, yapılmaz denen yapılır, olmaz denen gerçekleşir. Nereye gideceğini bilen kişiye Dünya kenara çekilir ve yol verir.

İşte Atatürk ve Kurtuluş Savaşımız bunun en güzel kanıtıdır. Böylesine ileri görüşlü, kararlı ve inançlı bir lidere sahip olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır.

Ben ne zaman bazı konularda çıkmaza düştüğümü düşünsem, Kurtuluş Savaşı’nın zor şartlarını ve bu zor şartlardan yepyeni bir Cumhuriyet yaratmış olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü düşünürüm.

Ve derim ki; hayatta imkânsız olarak görünen hiçbir şey imkânsız değil. Mutlaka bir yol bulunur ve ben buna içtenlikle inanırsam, hayat da bana yardım eder.

Gerçekten de şartlar birden değişiverir, ben böyle düşününce…

Bence, Atatürk’ün çok sayıda güzel mesajından bir tanesi de bu bize: Her zaman elinden gelenin en iyisini yap ve umudunu hep içinde taşı.

Bunu hep hatırlamamızı sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve nice isimsiz kahramanlara bu yazı vesilesi ile bir kere daha teşekkür ediyorum.

Ne mutlu bize ki böyle bir lidere sahip olmuşuz. Işığı yolumuzu hep aydınlatsın.