Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

ÖMER LÜTFİ TAŞCIOĞLU‘ NUN ÖZGEÇMİŞİ

Dr. E. Kurmay Albay Ömer Lütfi TAŞCIOĞLU, 13 Nisan 1951’de İstanbul’da doğmuştur. 1970 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1983 yılında Harp Akademileri’nden mezun olmuş ve  Komando kursunu  müteakip 1974 yılında Hava İndirme Tugayı(1. Komd.Tug) 1. Paraşüt Taburunda 1 inci ve 2 inci Kıbrıs Barış Harekâtına katılmıştır.

Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde ve Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı’nda görev yapan Taşcıoğlu 1 inci Körfez Savaşı döneminde Amman Askeri Ataşeliği görevini icra etmiştir.

1991-1995 yılları arasında terörle mücadelede görev alan Ömer Lütfi Taşcıoğlu 31 yıl hizmet yaptığı Türk Silahlı Kuvvetlerinden 30 Ağustos 2001’de kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Emekli olduktan sonra Genelkurmay Stratejik Araştırma Merkezi(SAREM)’nde görev yapan Ömer Lütfi TAŞCIOĞLU’nun; “ Türkiye-Avrupa Topluluğu İlişkileri”, “Ermeni Meselesi ve Bu Sorunun Çözümü İçin Alınacak Tedbirler”,  “ İngilizce Askeri Terimlerde Anlam Başkalaşması”, “ABD’nin Küreselleştirme Politikaları-Ortadoğu’da Türkiye’ye Biçilen Rol”, “Seçim Sistemimiz, Seçim Şaibeleri ve Öneriler” ve “Türk-Ermeni İlişkilerinde Tarihi, Siyasi ve Hukuki Gerçekler”   konularında eserleri mevcuttur.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olan Ö. Lütfi Taşcıoğlu,  “Belgelere Türk Ermeni İlişkilerinde Katliam ve Soykırım İddiaları” konulu doktora tezini 2014 yılı Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlamıştır.