Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Emekli Koramiral

16 Nisan 1956 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İlkokulu Güzelce Kasımpaşa İlkokulu, Ortaokulu Kasımpaşa Karma Ortaokulunda bitirmeyi müteakip 1970 yılında Heybeliada’da girdiği Deniz Askeri Lisesi imtihanını kazanarak askerlik hayatına başlamıştır. 1973 yılında Askeri Liseyi bitirip Deniz Harp Okulu eğitimine başlamış 1976 yılında Deniz Teğmeni olarak mezun olup Cumhuriyet Donanması’na katılmıştır.

Meslek hayatının ilk yıllarını Deniz Kuvvetlerinin değişik tipte gemilerinde Branş Subaylığı, Bölüm Amirliği ve Komutanlık yaparak geçirmiş, 1983-85 yılları arasında Deniz Harp Akademisi eğitimimi tamamlayıp kurmay subay olmuştur. 1989-1991 yılları arasında Paris’te Askeri Ataşelik yapan Atilla KEZEK, TCG Kılıçalipaşa Muhribi (D 349), TCG Yavuz (F 240) ve TCG Gemlik (F 492) Fırkateynlerinde Komutanlık yapmıştır. Daha sonra Marmara Depremi döneminde Donanma Komutanlığı Genel Sekreterliği, 1.nci Muhrip Filotillası Komodorluğu, Donanma ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhlarında Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş,  birçok milli ve uluslararası tatbikat ve harekâta katılmıştır.

Ağustos 2003 Yüksek Askeri Şura kararlarıyla Tuğamiral rütbesine terfi eden Atilla KEZEK,  Koramiral rütbesinden istifa ederek ayrıldığı Kasım 2013 tarihine kadar sırasıyla; Refakat ve Karakol Filosu Komutanlığı, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Koramiral Atilla KEZEK Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı iken 9 Ekim 2019 tarihinde Yargıtay’ın Balyoz davası kararlarını onaması üzerine istifa ederek üniformasını çıkartmıştır.

Emekli Koramiral Atilla Kezek evlidir ve bir kızı vardır.