Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Ulaşım şirketi Uber, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre önümüzdeki on yılın sonuna kadar NASA ve Uber işbirliği uçan taksilerin önünü açacak. Uber ve NASA’nın hedefi dikey kalkış ve iniş yapan, alçaktan uçan araçlar üretmek.

Şirket yaptığı açıklamada, bazı engeller olsa da, uçan araçların 2023’ün sonunda piyasaya sunmayı umduklarını söyledi. İlk denemeler 2020’den sonra Dallas, Los Angelas ve Dubai’de gerçekleştirilecek.

Uber’ın Ürün Yöneticisi Jeff Holden, uçan araçlar sayesinde yolculuk sürelerinin kısalmasını, büyük kentlerde araç kirliliğinin azalmasını ve kişi kendi aracını kullanıyorsa hizmetin daha ucuza gelmesini umduklarını belirtti. Ancak ilk başta fiyatların yüksek olması bekleniyor.

Uber’ın tahminlerine göre San Francisco ve San Jose arasında iş çıkış saatinde yapılan bir sefer yaklaşık 2 saat sürecek ve 111 dolar tutacak. Aynı yol uçan araçlarla sadece 15 dakika sürecek. Başta müşteriye 129 dolara mal olan bir yolculuk, Uber’a göre yakın dönemde 43 dolara ve uzun dönemde ise 20 dolara kadar düşecek.

Uber, NASA ile yeni teknoloji gerektiren lojistik konularda işbirliği yapıyor. Bu zorluklar arasında yeni araçlar için yetkililerden sertifika almak ve kentlerde hava çarpışmalarını önleyecek bir sistem kurmak da var. Holden’a göre NASA ile imzalanan uzay anlaşması büyük ölçüde hava trafiğini düzenlemekle ilgili.

Ancak uçan otomobiller üzerine mesai harcayan tek şirket Uber değil. Slovakya'da geliştirilen uçan otomobil modeli Aeromobil'in fiyatı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, modelin fiyatı 1.3 milyon dolar. Spor görünümlü araç iki kişilik. Oto pilot teknolojisi, ve olası bir tahliye durumu için iki tane paraşüt bulunuyor. Menzili 875 kilometre olan aracın saatte ulaşabildiği maksimum hız ise 200 kilometre. Aracın yerdeki hızı ise maksimum 160 kilometre.

 

Fotoğraf: Reuters

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/ucan-taksi-yolda/4106589.html

            http://www.turkishny.com/technology/91-technology/257260-uber-ve-nasa-ucan-taksi-icin-guclerini-birlestirdi