Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzenin Suudi Arabistan'ın “saldırganlığına” tepki olduğunu söyledi. Ruhani, " ABD ve İsrail'i dost belleyip, İran'ın düşman bellemek Suudilerin stratejik hatasıydı." ifadelerini kullandı.

Ruhani'nin açıklamalarını İran'ın Tasnim haber ajansı duyurdu. Ruhani Yemen'de Suudilerin öncülüğündeki Arap koalisyonla ve hükümet güçleriyle savaşan Şii Husi milislerinin Riyad'a yönelik füze saldırısının “Suudi saldırganlığına” tepki olduğunu söyledi.

“Önce siz bombardımanı durdurun”

İran Cumhurbaşkanı "Yemenliler ülkelerinin bombalanmasına nasıl tepki vermeli? Kendi silahlarını kullanmalarına izin yok mu? Önce siz bombardımanı durdurun ve Yemenlilerin aynısını yapıp yapmadığına bakın." dedi.

Ruhani, "ABD ve İsrail'i dost belleyip, İran'ın düşman bellemek Suudilerin stratejik hatasıydı" ifadelerini kullandı.

“İran’ın gücünü biliyorsunuz”

İran Cumhurbaşkanı ayrıca Suudi Arabistan'ı İran'ın “gücü” konusunda da uyardı.

Suudi Arabistan'ın İran'ın gücünü tehdit ederek hiçbir yere varamayacağını belirten Ruhani, "İslam Cumhuriyeti'nin (İran) gücünü ve yerini biliyorsunuz. İran halkı sizin onlara bir şey yapamayacağınız kadar güçlü. ABD ve müttefikleri bize karşı tüm kabiliyetlerini kullandı ama hiçbir yere varamadı." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711081030922244-ruhani-iran-suudi-abd-israil/