Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Deniz ACARAY

1976 Zonguldak doğumlu olan Deniz ACARAY, ilk ve orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamladıktan sonra 1994’te üniversite eğitimi için Ankara’ya gelmiş, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimini Varşova Üniversitesi Gazetecilik ve Siyasal Bilimler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde almıştır.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Adaylık Süreci ile ilgili çalıştığı bu süreçte “The Applicability of Copenhagen Political Criteria by Turkey and the Probable Issues to Be Occurred During the Negotiations” başlıklı yüksek lisans tezi ile mezun olmuştur.

Daha sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku ABD Başkanlığında doktora eğitimine devam eden ACARAY, Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN danışmanlığında “Siyasal Katılma Yolu İle İnsan Haklarının Korunması” başlıklı doktora tezi ile doktora eğitimini tamamlamıştır. MEB, Bülent Ecevit Üniversitesi İİBF, Bartın Üniversitesi İİBF’de öğretim görevlisi olarak çalışmasının ardından Şubat- 2016’dan beri Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde Öğretim üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; İnsan hakları, anayasa, siyasal katılım, ulus – devlet, Kemalizm, liderlik ve sivil toplumdur. İyi derecede İngilizce, temel düzeyde Almanca ve Lehçe bilmektedir. Aktif bir sivil toplum gönüllüsü olan ACARAY, evli ve üç çocuk annesidir.