Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Erzurum-Pasinler doğumlu olan Gürbüz Evren, Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğrenim için Fransa’ya gitti. Paris VIII Üniversitesi’nde Siyaset Sosyolojisi eğitimi yapan Evren, daha sonra Paris 10 Nanterre-La Defense Üniversitesi’nde Kent Planlama ve Bölgesel Kalkınma bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede lisansüstü eğitimini tamamlayan Gürbüz Evren 1998’de Türkiye’ye döndü.

Evren, Ankara Üniversitesi’nde 4 yıl, Başkent Üniversitesi’nde de 1 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. TRT’de radyo ve televizyon programlarında yorumcu ve sunucu olarak görev yaptı. Aylık ‘Parlamentodan Politika’ ve haftalık ‘Gazete Ankara’ adlı yayınlarda köşe yazıları yazdı. Gürbüz Evren halen Başkent Üniversitesi’nin aylık kültür yayını Bütün Dünya dergisinin sürekli yazarıdır.

Ekim 2004’ten buyana Kanal B televizyonunda “Bekleme Odası” adlı programı hazırlayıp sunan Gürbüz Evren’e, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bekleme Odası için yılın en iyi televizyon programı ödülü, Toplumsal Etik Derneği “Meslekte Etik Davranışı Teşvik” ödülü, Mahalli İdarelere Yardım Derneği, 863 belediyenin kapatılmasını önleyecek programlar yapması nedeniyle “Onur Ödülü”, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ise kamuoyunu aydınlatıcı içeriği nedeniyle basın ödülü, Yörük Türkmen Oğuz Boyları Kültür Dernekleri Federasyonu da Onur Ödül Plaketi verdi.

Gürbüz Evren 20 ödülü ise almayı kabul etmedi.

Yabancı televizyon kanallarının Türkiye’de gelişmelerle ilgili bağlantı yaptığı Evren yurtiçi ve yurt dışında 100’den fazla etkinliğe konuşmacı olarak katıldı.

Gürbüz Evren’in, “Sömürgecilik Tarihi Işığında Ermeni Sorunundaki Çıkar Odakları” (Ümit Yayıncılık, 2002), “AB Bekleme Odası’nda Türkiye’ye Dayatmalar” (Ümit Yayıncılık, 2005), “Avrupa Birliği sürecinde Kürtçülük” (2007), “Son Celse” (2008), “AKP’yi Çözdüm İşte Kılavuzu” (Karınca Yayınları, 2009), “Emperyalizmin Oyuncağı Ermeni Sorunu” (Karınca Yayınları, 2009), “Atatürk’ten Özür Diliyorum” (Karınca yayınları, 2010), “Durun Öldürmeyin Birbirinizi Siz Kardeşsiniz” (Karınca yayınları 2011), “Avratlar Cenneti Fransa” (Karınca yayınları 2012), “Facebook Yokken Buralar Tarlaydı” (Berikan Yayınları (2014) ve “Millet CHP Diyecek (mi?) (Berikan Yayınları 2017) isimli yayımlanmış kitapları bulunuyor.