Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suriyeli ressam savaşın kronolojisini boyalarla tutuyor

 Suriyeli ressam Şadi Süleyman ve eserleri

Beyin felci, Suriyeli Şadi Süleyman’ın ressam olmasına engel olmadı. Süleyman, 6 yaşında resim becerisini geliştirme ve spor yarışmalarına katılma kararını aldı. Tekniğini sürekli geliştiren Süleyman’ın koleksiyonunda, yaşamının çeşitli olgularını, aşkını ve duygularını anlatan tablolar var.

Ressam Şadi Süleyman, küçük yaşlarda beyin felci geçirmişti. Ama bu hastalık onun sanata tutulmasına ve yağlıboyayla çalışmasına vesile oldu. Tekniğini sürekli geliştiren Süleyman’ın koleksiyonunda, yaşamının çeşitli olgularını, aşkını ve duygularını anlatan tablolar var.

Suriyeli ressam Şadi Süleyman'ın eserleri
© SPUTNİK/
Suriyeli ressam Şadi Süleyman’ın eserleri

SAVAŞIN VE İNSANLIĞIN PORTRELERİ

Sputnik ile sohbet sırasında kadın portrelerini gösteren Şadi Süleyman, aralarında annesi, kardeşi, arkadaşları ve sevgilisinin bulunduğunu söyledi. Diğer çalışmaları, Suriye’de davetsiz misafir olan savaşı anlatıyor. Yakınlarını yolcu eden bir kadın deniz kıyısında oturuyor. Bir diğer tabloda, kadın sevgilisini savaşa uğurluyor. Büyükanne ve torununun yan yana oturduğu tablonun adı ‘Bilgelik’. Bir diğer tabloda ise çocuklar var, bu çocukların geleceği için büyüklerin çok çalışması gerekir. Birçok çocuk portresi arasında gözü kapalı bir çocuk da var, bu çocuk çevresinde yaşanan gerçekleri görmek istemiyor.

Suriyeli ressam Şadi Süleyman'ın eserleri
Suriyeli ressam Şadi Süleyman’ın eserleri

Yeteneğini anne babasından aldığını söyleyen Şadi Süleyman, bu yeteneğini geliştirmek için okuduğunu ve üzerinde çok çalıştığını anlattı. Ayrıca heykelcilik eğitimini de aldığını aktaran ressam, aktif olarak spor yapıyor. Halihazırda Suriye Engelliler Derneği sekreterliğini yapan Süleyman, evli ve 3 çocuk sahibi.

Ressam, Suriye ordusunun Rusya’nın yardımıyla savaşa son vermesini ve ülkeye yeniden barışın gelmesini umuyor.

https://tr.sputniknews.com/kultur/201612261026501190-suriyeli-ressam-savasin-kronolojisi/