Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Ernani 170 yıl sonra Kadıköy Süreyya Operası’nda

RS FM’de Serhat Sarısözen’in ‘Gündem Dışı’ programının bu haftaki konuğu İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Suat Arıkan’dı.

Serhat Sarısözen’in sunduğu ‘Gündem Dışı’na telefonla bağlanan İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, 170 yıl aradan sonra seyirciyle buluşan ‘Ernani’ operasını anlattı.

“Ernani’nin, Venedik’te oynanır oynanmaz, Abdülmecit döneminde, bir iki sene sonra İstanbul’a gelmesi ardından bir daha hiç oynanmaması enteresan” diyen Suat Arıkan oyunun Türkiye’de seslendirilen ilk eserlerden biri olduğuna da dikkati çekti.

‘VERDİ’Yİ ULUSLARARASI SAHNELERE TAŞIYAN İLK ESER’

 

Arıkan “Bu opera Victor Hugo’nun ‘Hernani’ adlı romanından alınmış. Giuseppe Verdi o dönemin acemi librettisti. Piave’nin yoğun çalışması sonucunda yazılmış bir libretto. Bunu Verdi çok önemsedi ve çok sevdiğim eserim diye bahsettiği bir eseri” dedi.

AŞK MI ONUR MU?

Venedik’te gerçekleştirilen dünya prömiyerinin ardından 2 yıl sonra Kadıköy Süreyya Operası’nda sergilenen Ernani’nin konusu “Aşk ve Onur”

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Suat Arıkan Ernani operası ile ilgili “Aşk tabii her romantik dönemin konusu. Burada onur galip geliyor” dedi. 2 ara 3 perde şeklinde oynanan Ernani aslında 4 perde, birleştirilmiş. Suat Arıkan Ernani’ye 4 kez gidilmesi gerektiğini söylüyor. Sebebiyse 4 ayrı soprano olması, her gece farklı sopranonun oynaması.

‘YENİ OPERA BİNASI NE ZAMAN YAPILACAK?’

Serhat Sarısözen, Arıkan’a “Süreyya Operası ne kadar süre daha İstanbul’daki tek opera salonu olarak kalacak? Ne zaman çeşitlenecek” sorusunu yöneltti.  Suat Arıkan “Bizde basından sizin gibi takip etmeye çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda demeçleri var. Büyük bir heyecanla bekliyoruz. Seyirciler de bekliyor” yanıtını verdi.

 

https://tr.sputniknews.com/gundem_disi/201612091026234382-kadikoy-sureyya-operasi/