Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya’da t.A.T.u’dan fazlası var: Dünyaca ünlü 7 Rus müzik grubu

Popüler Rus müziği, 2000’li yılların başlarında popüler olan müzik grubu t.A.T.u’dan bu yana uzun bir yol kat etti. Sputnik, günümüzde dünyanın farklı noktalarında sahne alan ve geniş kitlelere ulaşan 7 Rus grubunu okurlarıyla buluşturuyor.

Rus müzik grupları denildiğinde akıllara ilk gelen, kuşkusuz ‘All the Things She Said’ isimli şarkıya imza atan t.A.T.u olacaktır. Ancak yıllar boyunca büyük gelişim gösteren popüler Rus müziğinin tüm dünyada tanınan birçok temsilcisi var. Pompeya, Tesla Boy, Little Big, On-the-go, Jack Wood, Therr Maitz, Motoroma bunlardan yalnızca birkaçı.

POMPEYA

Moskova’da kurulan indie pop ve indie rock türünde şarkılar yapan Popeya’nın tüm üyeleri ABD’nin Los Angeles kentinde yaşıyor. 2007’de kurulan grup daha çok hipster kültürüne hitap ediyor.

TESLA BOY

Tesla Boy da Rusya’yı temsil eden ünlü elektro-pop gruplar arasında yer alıyor. Placebo ve Hurts gibi ünlü gruplarla aynı sahneyi paylaşan Tesla Boy’un ‘The Universe Made of Darkness’ albümü Rusya’da iTunes’da ilk sıraya yükseldi.

LITTLE BIG

St. Petersburg’lu trash rave müzik grubu Little Big’in YouTube’daki videoları milyonlarca kez tıklandı. Şarkılarında Rus kültüründen öğelerin yanı sıra grotesk unsurlar da kullanan grubun solistleri, komedi oyuncusu İlya Prusikin ve Olimpiya İvlyeva. Grup ‘I fink u freeky’ şarkısıyla bilinen Die Antwoord grubuyla da sahneyi paylaştı.

ON-THE-GO

Sık sık Londra’da sahne aldıkları için İngiliz sanılan indie-pop grubu On-the-Go, müzik camiasına Rusya’nın güneybatısındaki Tolyatti kentinde adım attı. Grup ayrıca ünlü İngiliz indie-rock grubu Alt-J ile karşılaştırılıyor.

JACK WOOD

Rusya’nın Tomsk kentinden çıkan garage-rock grubu Jack Wood, büyük başarılara imza attı. 2015’te dünyanın en ünlü müzik festivallerinden Glastonbury’de de sahne alan grubun bazı şarkıları ünlü dizi ‘House of Cards’ta kullanıldı.

THERR MAITZ

Grubun solisti, yapımcısı, çok sayıda şarkısına imza atan bestecisi Anton Belyayev Rusya’nın Habarovsk kentinden. Japonya’da geçirdiği 10 yılın ardından Rusya’ya dönen grup Jared Leto’nun solisti olduğu 30 Seconds to Mars’la birlikte de sahne aldı.

MOTORAMA

Müziği twee pop (tuhaf pop) veya post-punk olarak tanımlanan Motorama, 2005 yılında Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde kuruldu. Dünyanın her yerinden hayranı olan grup, yeni bir albüm çıkarmayı ve Fransa’da ve Belçika’da konser vermeyi planlıyor.

https://tr.sputniknews.com/kultur/201701031026607647-tatu-dunyaca-unlu-rus-muzik-gruplari/