Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Mutluluk, değişim ve koçluk birbiri ile çok yakından ilgili konular. Hepimizin hayatında daha mutlu olduğumuz ve o kadar da mutlu olmadığımız alanlar var. Mutlu olmadığımız alanlarda bir şeyleri değiştirerek daha mutlu olmak istiyoruz, işte değişim ve mutluluk bağlantısı burada devreye giriyor. Koçluk ise değişim sürecinin yönetilmesidir. Bugünkü yazımda değişim ve mutluluk konusunda düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Her şeyden önce değişimin her yaşta mümkün olduğuna inanıyorum; insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur sözüne pek katılmıyorum; kendi hayatımda çoğu son 10 yıl içinde olmak üzere pek çok konuda değişim yaşadım; düşüncelerim, davranışlarım değişti; pek çok kişiye de değişmeleri için yardımcı oldum. Kişi değiştiğinde geleceği de belli ölçülerde değişiyor, ben daha çok buna inanırım.

Değişim bir süreç elbette, bir gün, bir hafta veya bir ay önemli değişimler için çok kısa süreler, bunun genellikle daha fazla zaman alabileceğini baştan kabul etmek ve biraz sabırlı olmak gerekiyor.

Diğer yandan; değişim özgürlük demek aynı zamanda, esneklik demek, umut demek. Bir şeyleri değiştirebileceğimizi düşünmek hayata karşı daha umutlu olmamızı sağlıyor.

Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar, bunu unutmamak gerekiyor.

Değişim hem düşünce anlamında hem de eylem anlamında yönetilmesi gereken bir süreç, düşünce bazında başlayan değişimin eylemlere de yansıması gerekiyor.

Ayrıca değişime başlamak için ideal dönem diye bir şey yok, çoğu zaman kendimizi kandırıyoruz bu şekilde, sürekli değişen bir dünyada şartların tam da bizim istediğimiz gibi oluşmasını beklemek gerçekçi değil. Bu nedenle en doğru zaman bugün, üstelik yol bazen yola çıktıktan sonra aydınlanıyor.

Bir de aynı kalmasını istediğimiz şeyler var elbette, bunlar da hayatımızın daha mutlu olduğumuz alanları ya da kendimizde sevdiğimiz özelliklerimiz. İşte bunları da korumak önemlidir. Yoksa her alanda her konuda değişmekten bahsetmiyoruz elbette.

Ben zaten genel olarak bir iki noktada yapılacak değişimlerin büyük ölçüde yeterli olduğuna inanırım.

Kendinizle ilgili yapacağınız değişimler sizi mutlu edecek değişimler olsun; daha umutlu olun, daha inançlı olun, daha fazla şansınız olduğuna inanın.

Nasıl yapacağız diye düşünmeyin; bir konu belirleyin ve o konuda minik bir adım atın hemen bugün. Değişim sadece düşünerek ve bilgi sahibi olarak gerçekleştirilemez, bilginin deneyime dönüşmesi gerekir, bu nedenle eylemler önemlidir.

Minik adımlar atın, büyük hayalleriniz gerçek olsun.

Sevgi ile kalın.