Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suriye’nin Rakka kentinde YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG), ABD ordusunun IŞİD yenildikten sonra Suriye’nin kuzeyinde on yıllarca kalacağını ve Kürtlerin ağırlıkta olduğu bölgeyle uzun dönemli ilişki kuracağını söyledi.

DSG Sözcüsü Talal Silo, Reuters’a yaptığı açıklamada, Suriye’de kalmanın ABD’nin “stratejik çıkarlarına” olduğunu söyledi. Silo, “Gelecek onlarca yılı kapsayan stratejik politikaları var. (Suriye’nin) kuzey bölgesi yönetimi ile… ABD yönetimi arasında uzun vadeli askeri, ekonomik ve siyasi anlaşmalar olacak” dedi.

ABD önderliğindeki koalisyonun sözcüsü ABD’li Albay Ryan Dillon, Reuters’ın uzun vadeli strateji hakkındaki sorularını Pentagon’a iletmesini istedi. Dillon, “IŞİD Rakka’da yenilse bile daha çok savaş gerekecek” dedi.

Dillon IŞİD’in elindeki Deyr ez-Zor vilayetine atıfta bulunarak Fırat vadisi boyunca militanların güçlü olduğu pek çok nokta bulunduğunu belirtti.

 “Suriye’nin kuzeyi Türkiye’deki üsse alternatif olabilir”

Silo, “Amerikalıların IŞİD’den sonra da burada stratejik çıkarları olacak… (Yakın dönemde) askeri bir havalimanı için yer bulunması ihtimaline atıfta bulunmaya başladılar. Bunlar daha başlangıç aşaması, terk etmek için destek vermezler. Amerika bunca desteği bedava vermez” dedi.

Silo, Suriye’nin kuzeyinin ABD’li güçler için bölgede yeni bir üs olabileceğini ifade ederek, İncirlik’e atıfta bulundu, “Belki Türkiye’deki üsse alternatif olabilir.” dedi. YPG geçen ay ABD’nin YPG veya DSG’nin kontrolü altında bulunan Suriye’nin kuzey topraklarında yedi tane askeri üs kurduğunu açıklamıştı.

“Kamuoyu önünde açık siyasi destek vermeleri için sürekli çağrıda bulunuyoruz”

DSG’nin ABD’li güçlerin ülkede kalmaya devam edeceğini ifade etmesine rağmen Washington’un YPG ile birlikte hareket eden güçlere ve ülkenin kuzeydoğusunu kontrol altında tutan sivil konseylere destek vermeyeceğine yönelik endişeler de bulunuyor.

Silo, “Kamuoyu önünde, açık siyasi destek vermeleri için sürekli çağrıda bulunuyoruz.” dedi ve ABD Dışişleri Bakanlığı ile DSG yetkilileri arasındaki ilk toplantının bu ay yapıldığını ifade etti. Silo, “Şu anda Suriye’nin geleceği hakkında gerçek bir tartışma için görüşme yok. Güçlerimize siyasi destek verilmesi için girişimler var, ancak bunun daha güçlü olacağını umuyoruz” dedi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201708181029758145-dsg-abd-suriye-kuzey-yillar/