Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Hüseyin Selami, 1 Mayıs 2018 günü Tahran Ulusal Savunma Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada, İran’ın Avrupa ve ABD tarafından son günlerde talep edilen füze silahsızlandırılması konusunu asla kabul etmeyeceklerini ifade ederek, “Düşmanlarımız bir taraftan bizi tehdit ederken diğer taraftan füze konusunda silahsızlanmamızı istiyor. Bu ahlaksızca ve akıldışı bir taleptir. Füzelerimiz caydırıcı gücümüzün ana unsurudur. Asla caydırıcı potansiyelimizden vazgeçmeyi kabul etmeyiz. ABD ve Avrupalılar bunu bilmeli.” ifadelerini kullandı.

İran’ın hiçbir zaman terörist üreten ülke konumunda olmadığını, aksine terörizmle mücadele eden en etkin devlet konumunda olduğunu ifade eden Selami, hiçbir ülkeyi tehdit etmediklerini, her ülkenin milli egemenliğine saygı duyarak bağımsızlıklarını tanıdıklarını ve her zaman tecavüze uğrayan ve ezilenleri desteklediklerini söyledi.

ABD’nin, İran’ı bölgede Arap ülkelerine karşı bir tehdit unsuru olarak göstermeye çalıştığını ve bölgedeki varlığını sürdürmek için bir dizi felsefe icat etmeye kalkıştığını belirten Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutan Yardımcısı Selami, İran’ın Suriye’de bulunmasının tek sebebinin ise meşru Suriye hükümetinin talebi doğrultusunda olduğunu beyan etti.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://www.sepahnews.com/index.php/component/k2/item/5555