Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 1 Mayıs 2018 günü düzenlediği basın toplantısında, İran’ın nükleer anlaşmaya rağmen gizli nükleer silah programının bulunduğuna dair ellerinde bir dizi kanıt bulunduğunu iddia etti.

İran’ın nükleer silah programına ait birçok CD, resim ve evrakların ellerinde bulunduğunu belirten Netanyahu, ele geçirdikleri yarım ton İran belgesinin geçmiş nükleer silah programını kanıtladığını öne sürdü. İran’ın nükleer anlaşmayı imzalamasından sonra uluslar arası kamuoyuna yalan beyanda bulunduğunu ifade eden Netanyahu, Tahran’ın p5+1 ülkeleri ile imzaladığı anlaşmaya rağmen nükleer silah programına gizlice devam ettiğini, İran’ın anlaşma sonrasında elinde bulundurduğu radyoaktif materyali Tahran’ın güneyine aktardığını vurguladı.

İran’ın balistik füze programına da temas eden İsrail Başbakanı, İran’ın elinde Riyad, Tel Aviv ve hatta Moskova’yı da hedefi içerisine alabilecek ve nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip Şahap-3 füzelerinin bulunduğunu belirterek, Tahran yönetiminin nükleer faaliyetlerinin sadece enerji üzerine dayalı olduğu ve barışçıl amaçlar taşıdığı yöndeki beyanatlarının tam bir propaganda unsuru olduğunu ifade etti.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/851559